Fandt kvælerslange i haven
Det var noget af et syn, der mødte den tidligere kioskindehaver på Køge Havn, Wolfgang Bove, da han ved 16-tiden torsdag eftermiddag kom op ad kældertrappen og ud på gårdspladsen i sit hjem på Norgesvej 6 i Køge.
"Jeg måtte lige gnide mig selv et par gange i øjnene for at om det var rigtigt det jeg så. Jo, den var god nok. Lige foran mig på gårdspladsen lå en ca. 50 cm lang slange og kiggede på mig. Jeg blev godt nok lidt chokeret. Det første jeg tænkte på var, om den ville angribe mig - og ikke mindst er det en af de giftige af slagsen. Så jeg havde ikke andet valg end at få fat på en træklods og få slået den ihjel inden den fik lavet for meget ballade," fortæller Wolfgang Bove til Lørdagsavisen.dk.
Slangen ser ud til at være forholdsvis ung og ligner meget en phyton - kvælerslangefamilien.
"Ihvertfald ikke et besøg jeg sådan havde forventet her på disse breddegrader," griner Wolfgang Bove, der ingen anelser har om, hvorfra den kan være kommet og hvordan.
"Den ser ikke ud til at have nogen sår, så jeg tror ikke den har været i næbbet på en måge eller anden fugl der så har tabt den. Det der kan være det mest tænkelige er at den er stukket af fra en der holder krybdyr, slutter Wolfgang Bove".