Mand står til udvisning

En 30-årig kvinde blev lørdag aften overfaldet og slået i ansigtet af vred ekskæreste

Artiklens øverste billede
En 30-årig kvinde blev lørdag aften udsat for et voldeligt overfald, da ekskæresten slog hende i ansigtet. Arkivfoto

En ung kvinde blev lørdag aften kort før midnat udsat for et voldeligt overfald på en parkeringsplads i Helsingør af ekskæresten, oplyser vagtchef Søren Bjørnestad fra Nordsjællands Politi søndag til Lokalavisen.dk

Kvinde fik slag i ansigtet

Den 30-årige kvinde blev opsøgt af ekskæresten, da hun kom gående på en parkeringsplads i nærheden af sin bopæl på Hovmarken i Helsingør.

Den tilsyneladende vrede 34-årige ekskæreste passede kvinden op, hvorefter han tildelte hende flere slag i ansigtet, men det lykkedes for den skræmte kvinde at søge tilflugt i sin lejlighed, hvorfra hun klokken 23.33 alarmerede politiet.

Patrulje snuppede manden

Da en patrulje kort efter ankom til Hovmarken, fandt betjentene den 34-årige mand, der luskede omkring i nærheden af kvindens bopæl, hvorfor han blev anholdt og taget med på politistationen i Helsingør.

Manden sad endnu søndag formiddag til afhøring på politigården, sigtet for vold efter straffelovens paragraf 244, ligesom politiet vil forsøge at få lavet et tilhold mod manden, idet han tidligere har generet den 30-årige kvinde.

Risikerer at blive udvist

Sagen mod den 34-årige mand, som er fra det tidligere Jugoslavien, køres desuden rutinemæssigt som en udlændingesag, og han riskerer udover tilhold og straf for volden mod sin tidligere kæreste, også at blive udvist af landet. 

Dette vil dog eventuelt først kunne ske, når hans tilhørsforhold til Danmark er blevet 100% klarlagt, oplyser vagtchef Søren Bjørnestad til Lokalavisen.dk:

"Vi skal blandt andet finde ud af, om han har stiftet familie her, da han i givet fald formentlig ikke vil blive udvist af Danmark."

Giv adgang til en ven

Hver måned kan du give adgang til 5 låste artikler.
Du har givet 0 ud af 0 låste artikler.

Giv artiklen via:

Modtageren kan frit læse artiklen uden at logge ind.

Du kan ikke give flere artikler

Næste kalendermåned kan du give adgang til 5 nye artikler.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke gives videre grundet en teknisk fejl.

Ingen internetforbindelse

Artiklen kunne ikke gives videre grundet manglende internetforbindelse.

Denne funktion kræver Digital+

Med et Digital+ abonnement kan du give adgang til 5 låste artikler om måneden.

ALLEREDE ABONNENT?  LOG IND

Denne funktion kræver Digital+

Med et abonnement kan du lave din egen læseliste og læse artiklerne, når det passer dig.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke tilføjes til læselisten, grundet en teknisk fejl.

Forsøg igen senere.

Del artiklen
Relevant for andre?
Del artiklen på sociale medier.

Du kan ikke logge ind

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, men vi har sørget for, at du har adgang til alt vores indhold, imens vi arbejder på sagen. Forsøg at logge ind igen senere. Vi beklager ulejligheden.

Du kan ikke logge ud

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, og derfor kan vi ikke logge dig ud. Forsøg igen senere. Vi beklager ulejligheden.