Fremmed mand tilbød ældre dame slik

En formodet tricktyv forsøgte at narre ældre dame til at lukke sin hoveddør op

Artiklens øverste billede
En formodet tricktyv med to kasser slik forsøgte at narre ældre dame i Farum. Foto: Pressefoto.

En ældre dame på Gammelgårdsvej i Farum blev torsdag aften ved 19-tiden udsat for en udspekuleret tricktyv, der med favnen fuld af slik, forsøgte at få hende til at åbne døren, oplyser Nordsjællands Politi lørdag til Lokalavisen.dk

Luskede rundt om huset

Den 77-årige kvindelige beboer af huset på Gammelgårdsvej i Farum sad torsdag aften i sin stue og strikkede, da det pludselig bankede på hoveddøren.

I næsten samme øjeblik blev der også taget i håndtaget både på hoveddøren og bryggersdøren, hvilket fik kvinden op af stolen og ud for at se, hvad det var, der foregik, oplyser vagtchef Carsten Spliid til Lokalavisen.dk

Kvinden så mørklødet mand

Da kvinden kom ud til hoveddøren, så hun en mørklødet mand stå udenfor, og da hun fik øjenkontakt med manden, bukkede han og smilede.

Manden viste hende derefter en pose Haribo slik, og pegede på en større mængde slikposer, som han bar rundt på i to kasser.

Kvinden rystede afvisende på hovedet, hvilket fik manden til at forsvinde.

Er du også blevet tilbudt slik af fremmede?

Nordsjællands Politi formoder, at der har været tale om endnu en af de mange udspekulerede tricktyve, der forsøger at narre ældre medborgere.

Politiet vil derfor gerne i kontakt med borgere, der eventuelt har set manden gå rundt i kvarteret omkring Gammelgårdsvej i Farum med to kasser slik.

Signalement

Manden beskrives som værende af anden etnisk oprindelse end dansk, cirka 30-40 år gammel, omkring 160 centimeter høj, med kort sort hår og med sort overskæg.

Han bar en lys vindjakke, og bar rundt på de mange poser slik i to ikke nærmere beskrevede kasser, oplyser politiet.

Oplysninger til Nordsjællands Politi om den formodede tricktyv kan ske ved personlig henvendelse til nærmeste politi eller på telefon: 114

Giv adgang til en ven

Hver måned kan du give adgang til 5 låste artikler.
Du har givet 0 ud af 0 låste artikler.

Giv artiklen via:

Modtageren kan frit læse artiklen uden at logge ind.

Du kan ikke give flere artikler

Næste kalendermåned kan du give adgang til 5 nye artikler.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke gives videre grundet en teknisk fejl.

Ingen internetforbindelse

Artiklen kunne ikke gives videre grundet manglende internetforbindelse.

Denne funktion kræver Digital+

Med et Digital+ abonnement kan du give adgang til 5 låste artikler om måneden.

ALLEREDE ABONNENT?  LOG IND

Denne funktion kræver Digital+

Med et abonnement kan du lave din egen læseliste og læse artiklerne, når det passer dig.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke tilføjes til læselisten, grundet en teknisk fejl.

Forsøg igen senere.

Del artiklen
Relevant for andre?
Del artiklen på sociale medier.

Du kan ikke logge ind

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, men vi har sørget for, at du har adgang til alt vores indhold, imens vi arbejder på sagen. Forsøg at logge ind igen senere. Vi beklager ulejligheden.

Du kan ikke logge ud

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, og derfor kan vi ikke logge dig ud. Forsøg igen senere. Vi beklager ulejligheden.