17-årig skudt i benet
Verbalt opgør mellem udenlandske og danske drenge endte med skud på Bistrupvej i Birkerød i nat
En 17-årig dreng blev skudt i benet, da han sammen med nogle kammerater kom gående på Bistrupvej i Birkerød i nat klokken 00.55, oplyser Nordsjællands Politi.
På den modsatte side af vejen gik en gruppe drenge af udenlandsk herkomst, og de danske og indvandrerdrengene mundhuggedes på tværs af kørebanen. Der var ikke fysisk kontakt mellem de to grupper, men pludselig blev den 17 danske dreng skud i den ene læg. Skuddet blev sandsynligvis affyret med en luftpistol eller et luftgevær, og den 17-årige kom ikke alvorligt til skade, oplyser Nordsjællands Politi.
Politiet blev tilkaldt, men flokken af udenlandske drenge forsvandt hurtigt. Politihunde sporede drengene ad en sti og gennem en park til Bistrupskolen, hvor sporet forsvandt. De to grupperinger kendte ikke hinanden i forvejen, oplyser politiet.