Seks Netto-indbrud på en nat

Artiklens øverste billede
Arkivfoto.

En rumænsk tyve-bande står tilsyneladende bag seks indbrud i Netto-butikker i hele Nordsjælland i nat. Alle steder er de gået målrettet efter spiritus og cigaretter.

Både i Ølsted, Smørum, Græsted, Hørsholm, Værløse og Hillerød var tyvene i løbet af natten på besøg - og kun i efter indbruddet i Græsted lykkedes det at fange en tyv.

Her flygtede to gerningsmænd i en rød VW Polo, der var stjålet i Haderslev, men på Hillerødvej syd for Helsinge landede bilen i grøften og de to tyve stikke af. Det lykkedes dog politiet at fange den ene af mændene - en rumæner. Bilen var fyldt med tyvekoster fra butikken i Græsted.

Indbrudene er begået med så korte mellemrum, at det ifølge politiet ikke kan være de samme personer, der står bag alle tyverier.

"Indbrudene ligger så tæt på hinanden, at de dårligt har kunnet nå rundt. Jeg tror, der er tale om flere gerningsmænd, og der er sikkert sendt et hold op for at rydde cigaretlagret i Netto," siger vicepolitikommissær Carl Karkov fra Nordsjællands Politi.

I Værløse gik det ud over Netto i Bymidten i nat klokken 03.54, hvor tyvene brækkede en stor bagdør i stål op med et kraftigt koben, inden de slap afsted med cigaretskabet. På videoovervågningen kan man se fire personer - ifølge politiet formentlig af østeuropæisk herkomst.



Giv adgang til en ven

Hver måned kan du give adgang til 5 låste artikler.
Du har givet 0 ud af 0 låste artikler.

Giv artiklen via:

Modtageren kan frit læse artiklen uden at logge ind.

Du kan ikke give flere artikler

Næste kalendermåned kan du give adgang til 5 nye artikler.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke gives videre grundet en teknisk fejl.

Ingen internetforbindelse

Artiklen kunne ikke gives videre grundet manglende internetforbindelse.

Denne funktion kræver Digital+

Med et Digital+ abonnement kan du give adgang til 5 låste artikler om måneden.

ALLEREDE ABONNENT?  LOG IND

Denne funktion kræver Digital+

Med et abonnement kan du lave din egen læseliste og læse artiklerne, når det passer dig.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke tilføjes til læselisten, grundet en teknisk fejl.

Forsøg igen senere.

Del artiklen
Relevant for andre?
Del artiklen på sociale medier.

Du kan ikke logge ind

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, men vi har sørget for, at du har adgang til alt vores indhold, imens vi arbejder på sagen. Forsøg at logge ind igen senere. Vi beklager ulejligheden.

Du kan ikke logge ud

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, og derfor kan vi ikke logge dig ud. Forsøg igen senere. Vi beklager ulejligheden.