Brutal hjemmerøver bagbandt 88-årig og stjal guldmønter for 100.000 kr.

Artiklens øverste billede
Arkivfoto.

En hårdhændet hjemmerøver begik i aftes røveri mod en 88-årig mand i Lyngby og stjal guldmønter og guldsmykker til en samlet værdi på 100.000 kroner.

Den 88-årige overraskede gerningsmanden i sin lejlighed på Christian X's Allé i Lyngby, men i stedet for at stikke af, kastede røveren sig over den ældre mand, som blev væltet omkuld og bundet på hænder og fødder med gaffa-tape.

Røveren kom ind med en nøgle, og ifølge offerets forklaring til politiet, færdedes røveren hjemmevant rundt i lejlgheden. Røveren havde handsker på og medbragte en skruetrækker og gaffa-tape. Han fandt et pengeskab, brød det op og stjal blandt andet 100 to-kroner i guld og en række guldsmykker. Den samlede værdi er opgjort til omkring 100.000 kroner, oplyser vicepolitikommissær Finn Duris, Nordsjællands Politi, til Lokalavisen.dk.

Gerningsmanden beskrives som mand, dansk, cirka 180 centimeter, iført hætte og mørkt tøj. Røveriet skete ved 21-tiden, og Nordsjællands Politi hører gerne fra vidner på telefon 114.

Trods den hårde medfart slap den 88-årige mand fra røveriet uden fysiske skader, oplyser Nordsjællands Politi.





Giv adgang til en ven

Hver måned kan du give adgang til 5 låste artikler.
Du har givet 0 ud af 0 låste artikler.

Giv artiklen via:

Modtageren kan frit læse artiklen uden at logge ind.

Du kan ikke give flere artikler

Næste kalendermåned kan du give adgang til 5 nye artikler.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke gives videre grundet en teknisk fejl.

Ingen internetforbindelse

Artiklen kunne ikke gives videre grundet manglende internetforbindelse.

Denne funktion kræver Digital+

Med et Digital+ abonnement kan du give adgang til 5 låste artikler om måneden.

ALLEREDE ABONNENT?  LOG IND

Denne funktion kræver Digital+

Med et abonnement kan du lave din egen læseliste og læse artiklerne, når det passer dig.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke tilføjes til læselisten, grundet en teknisk fejl.

Forsøg igen senere.

Del artiklen
Relevant for andre?
Del artiklen på sociale medier.

Du kan ikke logge ind

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, men vi har sørget for, at du har adgang til alt vores indhold, imens vi arbejder på sagen. Forsøg at logge ind igen senere. Vi beklager ulejligheden.

Du kan ikke logge ud

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, og derfor kan vi ikke logge dig ud. Forsøg igen senere. Vi beklager ulejligheden.