“Nogen vil komme til skade”

Arne Folmer Daugbjerg blev myrdet en august-nat for 26 år siden. Ingen er dømt for drabet

Artiklens øverste billede
Arne Folmer Daugbjerg forlod Postgaarden kil. 00.40

Klokken er 05.15 den 24. august 1986.
På Heimdalsvej bliver en dør lukket.
Få hundrede meter derfra og fire timer tidligere er Arne Folmer Daugbjerg fundet død.
Han er blevet dræbt med adskillige slag og spark.
Nu er betjentene blevet sendt ud for at hente dén mand, CB, som alle på den lokale politistation er sikre på, har begået drabet.
Men da de banker på, åbner CB's far døren. Og efter en kort samtale med én eller anden inde i lejligheden, forklarer faderen, at sønnen desværre ikke er hjemme.
De to betjente vender sig og går. De stoler på manden bag døren.
Det er - mildt sagt - en fejlvurdering.
For efter dét tidspunkt gør løgn på løgn det umuligt at afgøre, hvad der er op og ned i sagen.
Derfor er det umuligt for både betjente, pårørende og mange i lokalsamfundet at gøre sig fri af tanken om, at det kan være årsagen til, at en morder er gået fri.
Og for CB betyder det, at mistanken om at han har begået et drab – trods en frifindelse halvandet år senere i Østre Landsret – aldrig helt forsvinder hos mange.
For mens anklagemyndigheden halvandet år senere kommer til at stå uden tekniske beviser på CB?s skyld, kommer han selv til at stå uden bevis for, at han ikke begik drabet.

Ond stemning

Aftenen forinden var præget af en ?ond stemning? mellem danskere og tyrkere i byen.
I 1983 var en tyrkisk mand død under en voldsom anholdelse. Manden gik amok og blev pacificeret med knippelslag mod hovedet.
Mindst ét af dem er dødbringende.
Det får – ifølge Ekstra Bladet – CB til at konstatere:
"Nu har I dræbt en af os, uden der sker noget. Så nu dræber vi også en af jeres."
Halvandet år senere er der den 23. august flere gange skærmydsler mellem danskere og en lille gruppe tyrkere på værtshuset Sommerlyst.
En af ballademagerne er CB?s bror, der bliver hevet med uden for af en tilkaldt politipatrulje.
Begge får dog lov til at gå igen.
Indenfor advarer en tyrkisk gæst bartenderen mod at lukke nogle af de danske gæster ud, fordi stemningen er ond, og der lusker en gruppe tyrkere rundt i området.
Blandt de tyrkere, der er i området, er CB., der også selv kortvarigt er inde på Sommerlyst.
Kort efter midnat er den gal igen på Sommerlyst.
00.15 CBs bror bliver sammen med en anden ung tyrk anholdt efter ny ballade.
Den anden får hurtigt lov til at gå igen, da han virker rolig. Men CB?s bror skal blive i detentionen natten over.
Et kvarter senere får CB at vide, at broderen er anholdt.
Det gør ham rasende

Aftenen igennem havde der været skærmydsler på værtshuset Sommerlyst. Det førte til anholdelsen af CB's bror

På Postgaarden

På et andet af byens værtshuse, Postgaarden i Jernbanegade, hygger den vellidte sygehusportør Arne Folmer Daugbjerg sig.
Han har været til familiefest, og har aftalt med hustruen, at han lige vil ned at vende på Postgaarden. Da der bliver blinket med lyset kl. 00.40 for at markere, at nu er det sidste omgang, rejser Arne Folmer Daubjerg sig og går.
Senere vil en blodprøve afsløre, at promillen har sneget sig op på 2,5. Han er med andre ord temmelig beruset. Vidner kan derfor berette om, at han går langsomt mod hjemmet på Birkevænget.
Men han når aldrig frem.
702,8 meter når han at tilbagelægge, før han bliver dræbt. Da er klokken ca. 01.00
Normalt vil turen til bowlinghallen, der ligger få hundrede meter fra politistationen, tage 8 minutter og 40 sekunder, men i beruset tilstand og med stille gang tog turen formentlig dobbelt så lang tid for Daugbjerg, når Rigspolitiet frem til.

Her endte Arne Folmer Daugbjerg sit liv. Ingen vidner så nogensinde CB i nærheden, og der var ingen tekniske beviser.

Løslad min bror

Mens Arne Folmer Daugbjerg stadig bevæger sig usikkert mod hjemmet, ankommer en ophidset CB til politistationen.
Klokken er på det tidspunkt 00.50.
Betjentene kender ham i forvejen, og de ved, at han kan blive særdeles ophidset, når hans bror bliver anholdt.
Men denne gang er det anderledes.
For da vagthavende betjent afviser at løslade CBs storebror, så han kan komme hjem, udbryder CB ifølge betjentens senere forklaring, at så vil ?nogen komme til skade.?
Kl. 01.20 ringer telefonen hos Frederikssund Politi.
Dén politiassistent, der tager telefonen, får af en stemme med udenlandsk accent at vide, at hvis ikke CBs bror blev løsladt, ville nogen komme til skade:
"Og den første ligger der allerede."
10 minuter senere ringer telefonen igen.
Denne gang er det en anden, der tager telefonen.
Også han bemærker den udenlandske accent ved stemmen, der siger:
"Hvor længe tør I vente? Før i løslader ham. Jeg ringede for 10 minutter siden. Der ligger en mand ved containeren bowlinghallen: Hvor bliver I af?"
Politiassistenten havde en time tidligere været med til at anholde CB?s bror, og nu blev han sendt til bowlinghallen med en kollega, hvor de i politibilens lys-skær kunne se, at der lå en mand ved en container.

Kriminalpolitiet overtager

Da betjentene rapporterer dét til stationen starter det normale maskineri.
Området bliver afspærret, teknikere og embedslægen bliver tilkaldt for at gennemføre ligsyn, tage temperaturen på afdøde, og sikre tekniske spor.
Og kl. 02.00 overgår sagen til kriminalpolitiet.
På politistationen kobler vagthavende betjent omgående drabet med CBs opførsel og de truende opringninger, og han betragter det som åbenlyst, at de skal have fat i CB hurtigst muligt.
Men da klokken er blevet over 05, er han blevet utålmodig.
Så selv om kriminalpolitiet har overtaget sagen, beslutter han sig for at sende en patrulje til Heimdalsvej med én opgave: At komme tilbage med CB..
Derfor står to betjente kl. 05.15 på Heimdalsvej.
Da de går, bliver døren til gengæld åbnet for en sag fuld af løgne og fortielser i Østre Landsret halvandet år senere

Giv adgang til en ven

Hver måned kan du give adgang til 5 låste artikler.
Du har givet 0 ud af 0 låste artikler.

Giv artiklen via:

Modtageren kan frit læse artiklen uden at logge ind.

Du kan ikke give flere artikler

Næste kalendermåned kan du give adgang til 5 nye artikler.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke gives videre grundet en teknisk fejl.

Ingen internetforbindelse

Artiklen kunne ikke gives videre grundet manglende internetforbindelse.

Denne funktion kræver Digital+

Med et Digital+ abonnement kan du give adgang til 5 låste artikler om måneden.

ALLEREDE ABONNENT?  LOG IND

Denne funktion kræver Digital+

Med et abonnement kan du lave din egen læseliste og læse artiklerne, når det passer dig.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke tilføjes til læselisten, grundet en teknisk fejl.

Forsøg igen senere.

Del artiklen
Relevant for andre?
Del artiklen på sociale medier.

Du kan ikke logge ind

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, men vi har sørget for, at du har adgang til alt vores indhold, imens vi arbejder på sagen. Forsøg at logge ind igen senere. Vi beklager ulejligheden.

Du kan ikke logge ud

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, og derfor kan vi ikke logge dig ud. Forsøg igen senere. Vi beklager ulejligheden.