Knallerttyveri førte til drabstrusler

17-årig fik betinget dom for at true mand på Facebook

Artiklens øverste billede
Modelfoto

En tvist om en knallert gjorde to unge mænd så meget til uvenner, at den ene forleden var i retten sigtet for at have truet den anden.


I Retten i Helsingør forklarede den 17-årige mand, at hans knallert i januar var blevet stjålet, og at han havde hørt, at den anden mand havde den. Det fik ham til at true den forurettede over Facebook med sætninger som "Vent og se, om du ikke er død inden for en måned" og "Ellers får du alle drenge fra Kokkedal efter dig". Den tiltalte mødte også op med en ven hos den anden, han mente havde stjålet knallerten.


Imidlertid er de blevet gode venner igen, forklarede han også. Det valgte dommeren at tage med i sine betragtninger sammen med den 17-åriges erkendelse af at have handlet forkert. Dommen blev derfor på 40 dages betinget fængsel og opsyn fra de sociale myndigheder.

Giv adgang til en ven

Hver måned kan du give adgang til 5 låste artikler.
Du har givet 0 ud af 0 låste artikler.

Giv artiklen via:

Modtageren kan frit læse artiklen uden at logge ind.

Du kan ikke give flere artikler

Næste kalendermåned kan du give adgang til 5 nye artikler.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke gives videre grundet en teknisk fejl.

Ingen internetforbindelse

Artiklen kunne ikke gives videre grundet manglende internetforbindelse.

Denne funktion kræver Digital+

Med et Digital+ abonnement kan du give adgang til 5 låste artikler om måneden.

ALLEREDE ABONNENT?  LOG IND

Denne funktion kræver Digital+

Med et abonnement kan du lave din egen læseliste og læse artiklerne, når det passer dig.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke tilføjes til læselisten, grundet en teknisk fejl.

Forsøg igen senere.

Del artiklen
Relevant for andre?
Del artiklen på sociale medier.

Du kan ikke logge ind

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, men vi har sørget for, at du har adgang til alt vores indhold, imens vi arbejder på sagen. Forsøg at logge ind igen senere. Vi beklager ulejligheden.

Du kan ikke logge ud

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, og derfor kan vi ikke logge dig ud. Forsøg igen senere. Vi beklager ulejligheden.