Villaen plyndret under ferien

Artiklens øverste billede

To lokale familier fik torsdag en kedelig afslutning på sommerferien. Ved hjemkomsten til deres respektive hjem opdagede de, at der i ferieperioden havde været indbrud.
En familie på Glarborgvej, der havde været bortrejst siden 28. juni, fandt således et opbrudt vindue, da den kom hjem. Flere guldsmykker og en computer er forsvundet.
Det samme skete på Baunevænget i Skævinge. Her havde familien været bortrejst siden 13. juli - og det har tyveknægte benyttet sig af. Der er stjålet Arne Jacobsen-stole, et bord, et Georg Jensen-sølvfad og 20.000 kroner i kontanter.

Giv adgang til en ven

Hver måned kan du give adgang til 5 låste artikler.
Du har givet 0 ud af 0 låste artikler.

Giv artiklen via:

Modtageren kan frit læse artiklen uden at logge ind.

Du kan ikke give flere artikler

Næste kalendermåned kan du give adgang til 5 nye artikler.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke gives videre grundet en teknisk fejl.

Ingen internetforbindelse

Artiklen kunne ikke gives videre grundet manglende internetforbindelse.

Denne funktion kræver Digital+

Med et Digital+ abonnement kan du give adgang til 5 låste artikler om måneden.

ALLEREDE ABONNENT?  LOG IND

Denne funktion kræver Digital+

Med et abonnement kan du lave din egen læseliste og læse artiklerne, når det passer dig.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke tilføjes til læselisten, grundet en teknisk fejl.

Forsøg igen senere.

Del artiklen
Relevant for andre?
Del artiklen på sociale medier.

Du kan ikke logge ind

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, men vi har sørget for, at du har adgang til alt vores indhold, imens vi arbejder på sagen. Forsøg at logge ind igen senere. Vi beklager ulejligheden.

Du kan ikke logge ud

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, og derfor kan vi ikke logge dig ud. Forsøg igen senere. Vi beklager ulejligheden.