Mand overfaldet med peberspray

To yngre mænds skænderi i en beboelsesejendom udviklede sig til vold

Artiklens øverste billede

En uoverensstemmelse mellem to mænd i 18-års alderen endte med et voldeligt overfald på den ene part i en opgang på Heimdalsvej i Frederikssund

Hvad de to kombattanter var uenige om, vides ikke med sikkerhed, men faktum er, at den ene åbenbart har bevæbnet sig med en peberspray.

Denne trækker han så frem af lommen og sprøjter den forudrettede i ansigtet.

Vagtchefen ved Nordsjællands Politi oplyser til lokalavisen.dk, at man får meldingen om overfaldet klokken 02.17 natten til søndag og herefter sender en patrulje til den oplyste adresse.

Der træffer man ganske rigtigt de to kamphaner og da gerningsmanden erkender forholdet, venter der ham nu en sigtelse for vold, ulovlig våbenbesiddelse og hærværk, da han i kampens hede, også har knust en rude i ejendommen.




Giv adgang til en ven

Hver måned kan du give adgang til 5 låste artikler.
Du har givet 0 ud af 0 låste artikler.

Giv artiklen via:

Modtageren kan frit læse artiklen uden at logge ind.

Du kan ikke give flere artikler

Næste kalendermåned kan du give adgang til 5 nye artikler.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke gives videre grundet en teknisk fejl.

Ingen internetforbindelse

Artiklen kunne ikke gives videre grundet manglende internetforbindelse.

Denne funktion kræver Digital+

Med et Digital+ abonnement kan du give adgang til 5 låste artikler om måneden.

ALLEREDE ABONNENT?  LOG IND

Denne funktion kræver Digital+

Med et abonnement kan du lave din egen læseliste og læse artiklerne, når det passer dig.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke tilføjes til læselisten, grundet en teknisk fejl.

Forsøg igen senere.

Del artiklen
Relevant for andre?
Del artiklen på sociale medier.

Du kan ikke logge ind

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, men vi har sørget for, at du har adgang til alt vores indhold, imens vi arbejder på sagen. Forsøg at logge ind igen senere. Vi beklager ulejligheden.

Du kan ikke logge ud

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, og derfor kan vi ikke logge dig ud. Forsøg igen senere. Vi beklager ulejligheden.