Jylland ramt af jordskælv på 4,7 på Richterskalaen

Jordskælvet i Jylland havde angiveligt sit center i Nordsøen - 52 kilometer nordvest for Thyborøn

Artiklens øverste billede


Klokken 22.09 fredag ramte et jordskælv Nord- og Vestjylland, bekræfter Seimologisk Center for Europa og Middelhavet.

Flere kilder har henvendt sig til DR Nyheder, fordi de har oplevet jordskælvslignende rystelser i Nord- og Vestjylland.

Midt- og Vestjyllands Politi bekræfter, at adskillige borgere har henvendt sig med lignende oplevelser.

Hos DMI fortæller den vagthavende, at man har modtaget mange opkald fra borgere i det nord-vest jyske.

Skælvet havde angiveligt sit center i Nordsøen - 52 kilometer nordvest for Thyborøn.

For Torben Laursen i Thisted kostede jordskælvet et tabt parti skak!

"Mellem Klokken ca. 22.05 og 22.10 begyndte vores hus at ryste ganske svagt, med en lille buldren," fortæller Torben Laursen til ekstrabladet.dk.

"Jeg sad og spillede skak på mit kontor, og jeg blev så overrasket, at jeg tabte fatningen og demed mit parti. Jeg blev helt mærkelig og undrede mig over, hvad der nu skete. Min kone kom styrtende ind på kontoret og spurgte, om jeg havde mærket noget. Vi blev vistnok hurtigt enige om, at eller andet andet var sket."

Vagtchef hos Midt- og Vestjyllands Politi Lars Even oplevede selv jordskælvet:

"Jeg hørte det selv, da jeg sad hjemme i stuen, inden jeg skulle møde på vagt kl. 23. Taget knagede, og det bragede, fortæller han til bt.dk.

Lars Even fortæller videre, at politiet har fået 60-70 opringninger, men de værste skader er en revnet mur og muligvis en fjernsyn, der er faldet på gulvet i Ringkøbing.

Giv adgang til en ven

Hver måned kan du give adgang til 5 låste artikler.
Du har givet 0 ud af 0 låste artikler.

Giv artiklen via:

Modtageren kan frit læse artiklen uden at logge ind.

Du kan ikke give flere artikler

Næste kalendermåned kan du give adgang til 5 nye artikler.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke gives videre grundet en teknisk fejl.

Ingen internetforbindelse

Artiklen kunne ikke gives videre grundet manglende internetforbindelse.

Denne funktion kræver Digital+

Med et Digital+ abonnement kan du give adgang til 5 låste artikler om måneden.

ALLEREDE ABONNENT?  LOG IND

Denne funktion kræver Digital+

Med et abonnement kan du lave din egen læseliste og læse artiklerne, når det passer dig.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke tilføjes til læselisten, grundet en teknisk fejl.

Forsøg igen senere.

Del artiklen
Relevant for andre?
Del artiklen på sociale medier.

Du kan ikke logge ind

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, men vi har sørget for, at du har adgang til alt vores indhold, imens vi arbejder på sagen. Forsøg at logge ind igen senere. Vi beklager ulejligheden.

Du kan ikke logge ud

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, og derfor kan vi ikke logge dig ud. Forsøg igen senere. Vi beklager ulejligheden.