Tyve stjal fra biler under guldbryllup
Der blev stjålet for 10.000 kroner, da to mænd under et guldbryllup ved restaurant Mikkelgaard smadrede ruder i gæsternes biler
Fredag fejrede Bengta Bagge og hendes mand guldbryllup hos restaurant Mikkelgaard, men allerede efter første ret blev festen noget kedeligere, da to af gæsterne havde haft indbrud i deres biler, der var parkeret på parkeringspladsen tæt på restauranten.
"Der blev stjålet for 10.000 kroner i en af bilerne, som var pakket helt op, fordi ejeren skulle direkte på ferie bagefter," fortæller Bengta Bagge.
Tyvene havde smadret sideruderne for at komme ind i bilerne.
Ifølge Bengta Bagge havde en nabo til Mikkelgaard opdaget de to mandlige tyve og råbt højt, hvorefter mændene var kørt væk i en stor bil.
"Min søn fik også smadret sideruden i sin bil, men tyvene havde ikke nået at åbne bilen, fordi naboen opdagede dem og råbte op," siger Bengta Bagge.
Dagen efter var gæsterne til et bryllup udsat for det samme ved Rungsted Kirke, som Ugebladet tidligere har beskrevet.
Under vielsen havde tyve smadret ruderne i syv biler og bl.a. stjålet nogle af bryllupsgaverne.
Bengta Bagge er ked af oplevelsen.
"Det var meget kedeligt for os. Det var et skår i glæden, at nogle af vores gæster var udsat for det," siger Bengta Bagge.
Ugebladet vil meget gerne i kontakt med naboen, som skræmte tyvene væk.