Dreng smadrede ruderne i 65 biler: Jeg kedede mig!
Hærværk til 750.000 kroner
En dreng på nu 16 år smadrede ruderne i 65 bilen henover en weekend, i Sønderborg og Aabenraa, og drengen har forklaret hærværket til 750.000 kroner med - at han kedede sig!
Det skriver jv.dk.
I retten erkendte drenge stort set alt, og han blev idømt en ungdomssanktion. Han skal tilbringe mindst to måneder på en sikret institution for unge kriminelle, og derefter i op til et år på en åben døgninstitution. Han skal være i en eller anden form for socialpædagogisk indsats til han fylder 18 år.
I retten kom der aldrig noget egentlig motiv frem om, hvorfor han og andre unge i en amokrus ødelagde 65 biler på få dage. Det var tilsyneladende ikke for at stjæle fra bilerne. Det var angiveligt alene udløst af kedsomhed, skriver jv.dk.
Tre andre i hærværksbanden skal i retten senere. Det er to drenge og en pige.