Fængselsdom til flugtbilist
Manden, der 30. november sidste år kørte 48-årige Dorde Meiner ned på Agerøvej i Tilst ved Århus, har fået et år og tre måneders fængsel samt fem års frakendelse af kørekortet
Den 36-årige Peter Bendix Petersen er ved Retten i Århus blevet dømt et år og tre måneders fængsel plus fem års frakendelse af kørekortet, skriver jpaarhus.dk.
Han er dømt for 30. november sidste år at have påkørt og dræbt den 48-årige Dorde Meiner på Agerøvej i Tilst ved Århus og derefter flygte fra stedet.
I følge jpaarhus.dk forklarede Peter Bendix Petersen i retten, at den høje fart skyldtes, at han troede, at han blev forfulgt af en anden bil. Det var også årsagen til, at han kørte venstre om det helleanlæg, hvor han ramte Dorde Meiner.
Efter ulykken kørte han bilen væk og satte ild til den for at slette sine spor.
Politiet udsendte to dage efter en efterlysning af ham med både navn og billede, hvilket førte til, at han efter en uges eftersøgning blev anholdt hos sin mor på Sjælland.