Drønede med 106 km/t gennem Lønholt
42-årig kvinde måtte i retten i fartsag fra Fredensborg Kongevej
Der var fart på, da en nu 42-årig kvinde i maj sidste år kørte på Fredensborg Kongevej i sydøstlig retning. Ved Lønholt overhalede hun en hestetrailer - og det så politiets fartmålerbil, der fulgte efter og lavede en hastighedsmåling på kvindens bil.
Målingen viste, at kvinden havde kørt med 106 km/t gennem strækningen ved Lønholt, hvor hastighedsgrænsen ellers er 60 km/t.
Da sagen kom for Retten i Helsingør forleden, forklarede kvinden, at hun ikke mente, at hun havde kørt så stærkt, og at hun var blevet forskrækket, da en bil bagved blev ved med at blinke - indtil hun opdagede, at det var politiets bil, der forsøgte at få hende til at stoppe.
Men dommeren mente, at videooptagelsen fra politibilen beviste, at kvinden havde kørt alt for stærkt. Hun blev derfor idømt en bøde på 3.000 kroner og en betinget frakendelse af kørekortet.