Benzintyve viftede med pistol
Viftede med pistol, da tank-medarbejder forsøgte at stoppe benzintyveri
Personalet på en tankstation på Skodsborgvej i Nærum fik sig noget af en forskrækkelse, da to mænd, der var bevæbnet med en pistol, viftede med en pistol, da en af medarbejderne ville stoppe et benzintyveri.
De to mænd tankede benzin på en bil med tildækkede nummerplader, og da en af medarbejderne henvendte sig til dem, viftede den ene af mændene med en pistol. Herefter kørte de to mænd fra stedet uden at betale for benzinregningen, oplyser Nordsjællands Politi.
Politiet betegner ikke episoden som et røveri, da medarbejderen ikke direkte blev truet med pistolen.
De to mænd beskrives begge som arabiske af udseende og omkring 25 år. Den ene var iført en sort jakke med hvidt foer på hætten og en hvid hue. Han talte dansk med accent. Den anden mand var iført en sort jakke med gråt og brunt foer ved hætten, en såkaldt gorbahue med foer ved panden, mørke bukser, hvide sko og en hvid hættetrøje.
Bilen, de kørte i, var en lys VW Golf 4. Den har sorte alufælge, hvide sidespejle og kølerhjelmen er forlænget ned over kølergitteret.
Hvis man mener at kunne genkende de to mænd ud fra signalementerne, eller har man andre oplysninger i sagen, kan Nordsjællands Politi kontaktes på telefon 49 27 14 48 eller 1-1-4.