Mand stjal tequila mens han ventede på politiet

Artiklens øverste billede

En 43-årig mand fra Ølsted kom natten til onsdag forbi Frederikssund Hallens cafeteria. Her konstaterede han, at en dør til vareindleveringen var blevet brudt op. Han kontaktede derfor politiet og lovede, at han nok skulle blive på stedet, indtil de dukkede op.
Da en person med tilknytning til hallen indfandt sig klokken 07.58 fandt han imidlertid den 43-årige mand sovende inde i cafeteriaet. Det viste sig efterfølgende, at han havde taget en flaske tequila fra hylden i cafeteriaet, og da den var tømt faldt han i dyb søvn.
Hvorvidt han havde tænkt noget-for-noget, eller om han blot var blevet træt af at vente på ordensmagten melder historien ikke noget om. Han er nu sigtet for tyveri af en flaske spiritus.
Om man vælger at frafalde sigtelsen mod den 43-årige på grund af hans hjælpsomhed vides endnu ikke. Ligesom der heller ikke er klarhed over, hvem der oprindeligt brød ind i hallen og aktiverede alarmen klokken 03.

Giv adgang til en ven

Hver måned kan du give adgang til 5 låste artikler.
Du har givet 0 ud af 0 låste artikler.

Giv artiklen via:

Modtageren kan frit læse artiklen uden at logge ind.

Du kan ikke give flere artikler

Næste kalendermåned kan du give adgang til 5 nye artikler.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke gives videre grundet en teknisk fejl.

Ingen internetforbindelse

Artiklen kunne ikke gives videre grundet manglende internetforbindelse.

Denne funktion kræver Digital+

Med et Digital+ abonnement kan du give adgang til 5 låste artikler om måneden.

ALLEREDE ABONNENT?  LOG IND

Denne funktion kræver Digital+

Med et abonnement kan du lave din egen læseliste og læse artiklerne, når det passer dig.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke tilføjes til læselisten, grundet en teknisk fejl.

Forsøg igen senere.

Del artiklen
Relevant for andre?
Del artiklen på sociale medier.

Du kan ikke logge ind

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, men vi har sørget for, at du har adgang til alt vores indhold, imens vi arbejder på sagen. Forsøg at logge ind igen senere. Vi beklager ulejligheden.

Du kan ikke logge ud

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, og derfor kan vi ikke logge dig ud. Forsøg igen senere. Vi beklager ulejligheden.