18-årig erkender at stå bag flere brande i Gentofte

En 18-årig mand fra Gentofte har erkendt at stå bag to bilbrande på Violvej og brande i en garage og en carport på Ranunkelvej

Artiklens øverste billede
Bilbrandene på Violvej var meget voldsomme. Foto: Ivan Boll

En 18-årig ung mand fra Gentofte har tilstået, at det er ham, der står bag fire alvorlige brande i Gentofte natten til søndag den 6. december. To biler, en garage og en carport var, hvad den 18-årige brandstifter nåede at antænde i løbet af ganske kort tid. Den unge mand har ved et grundlovsforhør i formiddags ved Retten i Lyngby forklaret, at han var på vej hjem fra en fest og ikke kunne finde rundt i området. På Violvej opdagede han en Saab, som han satte sig ind i. Her antændte han et Krak-kort og forlod efterfølgende den brændende bil, som blev ødelagt for omkring 10.000 kr. Længere nede ad Violvej var endnu en ulåst bil parkeret. Denne gang en Opel Vectra. Også den satte den 18-årige sig ind. Her lykkedes det ham at få antændt en spraydåse med store skader tilfølge. Udover de to bilbrande, har den 18-årige erkendt, at han samme nat antændte en garage og en carport på Ranunkelvej. Garagen udbrændte, mens det ved carporten blev ved forsøget, da den ikke kunne brænde.

Ingen i fare

Under togtet tabte den 18-årige sin mobiltelefon, og netop den har ført politiet frem til anholdelse af ham. Selv om brandene var alvorlige, har ingen mennesker ifølge politiet været i fare. "Brandene kunne have fået fatale følger. Især branden i garagen, som var sammenbygget med en villa, kunne have udviklet sig. Men heldigvis blev branden opdaget i rette tid", siger vicepolitiinspektør Henning Svendsen fra Nordsjællands Politi. Politiet kender endnu ikke den unge mands motiv til de mange brande. "Ifølge hans egen forklaring handler det ikke om et hævntogt. Men det er selvfølglig omstændigheder, vi skal have undersøgt nærmere", siger vicepolitiinspektøren.

Giv adgang til en ven

Hver måned kan du give adgang til 5 låste artikler.
Du har givet 0 ud af 0 låste artikler.

Giv artiklen via:

Modtageren kan frit læse artiklen uden at logge ind.

Du kan ikke give flere artikler

Næste kalendermåned kan du give adgang til 5 nye artikler.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke gives videre grundet en teknisk fejl.

Ingen internetforbindelse

Artiklen kunne ikke gives videre grundet manglende internetforbindelse.

Denne funktion kræver Digital+

Med et Digital+ abonnement kan du give adgang til 5 låste artikler om måneden.

ALLEREDE ABONNENT?  LOG IND

Denne funktion kræver Digital+

Med et abonnement kan du lave din egen læseliste og læse artiklerne, når det passer dig.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke tilføjes til læselisten, grundet en teknisk fejl.

Forsøg igen senere.

Del artiklen
Relevant for andre?
Del artiklen på sociale medier.

Du kan ikke logge ind

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, men vi har sørget for, at du har adgang til alt vores indhold, imens vi arbejder på sagen. Forsøg at logge ind igen senere. Vi beklager ulejligheden.

Du kan ikke logge ud

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, og derfor kan vi ikke logge dig ud. Forsøg igen senere. Vi beklager ulejligheden.