Vildt kup midt i åbningstiden: Uhyre sjældne dyr stjålet fra Randers Regnskov
Midt i åbningstiden har ukendte gerningsmænd søndag stjålet tre uhyre sjældne dyr fra Randers Regnskov.
Søndag stjal en eller flere gerningsmænd tre meget sjældne skildpadder fra Randers Regnskov. Det drejer sig om de uhyre sjældne burmesiske stjerneskildpadder - der er så sjældne, at Randers Regnskov giver tyvene frit lejde til at aflevere dem tilbage igen.
Det vilde tyveri fandt sted mens regnskoven havde åbent, og mens der vrimlede med mennesker.
"Det er forfærdeligt. De er ufatteligt sjældne," siger dyrepasser Kristian Sørensen fra Randers Regnskov til TV2 ØSTJYLLAND.
For få måneder siden flyttede de i alt otte burmesiske stjerneskildpadder ind i Randers Regnskov, men nu er der altså kun fem tilbage. Der er ikke videoovervågning ved skildpaddernes bur, så hvordan tyveriet præcist er forløbet vides ikke.
"Der er et flettet metalhegn, som formentlig er sparket ind, hvorefter man med hænderne har haft mulighed for at tage nogle af dem. De fem andre er formentlig blevet bange og er kravlet længere ind i buret," siger Kristian Sørensen til TV2 ØSTJYLLAND.
Randers Regnskov har endnu ikke politianmeldt tyveriet, men det kommer til at ske mandag formiddag.