Løgnagtig narkobilist i dyrt møde med politiet
22-årig mand sigtet for flere ting under stop i Højbjerg
En patrulje blev natten til tirsdag klokken 00.55 ved Cirkle K på Stenvej i Højbjerg opmærksom på en bil, hvor der ikke var styr på forsikringen.
Patruljen standsede derfor bilen for at tage en snak med føreren, der på betjentene virkede narkopåvirket. Han blev derfor sigtet for narkokørsel og anholdt.
Betjentene bad om at se hans kørekort, men han oplyste, at han ikke havde det med og identificerede sig i stedet med et cpr-nummer. Manden blev også sigtet for ikke at have medbragt sit kørekort.
Betjentene tog herefter nummerpladerne af bilen, da der ikke var forsikring på den, og føreren blev kørt med på politigården.
Undervejs stillede betjentene nogle uddybende spørgsmål for med sikkerhed at fastlægge mandens identitet. Men da han ikke kunne stave sit eget navn eller redegøre for, hvad han tidligere havde været sigtet for, blev betjentene mistænkelige, og ved ankomst til politigården erkendte manden da også, at han havde oplyst falsk identitet.
Han oplyste nu sin korrekte identitet og kunne også svare på politiets kontrolspørgsmål.
Ved opslag i registrene kunne betjentene se, at den 22-årige mand ikke havde noget kørekort, og han blev derfor også sigtet for kørsel uden førerret.
Og så blev han sigtet for overtrædelse af straffeloven for at udgive sig for at være en anden.
Derudover kan ejeren af bilen se frem til en sigtelse for at have overdraget førerretten til den 22-årige, selvom han ikke har noget kørekort.
dp