Afvist asylansøger sexkrænker 22-årig kvinde på togperron

Artiklens øverste billede

En 22-årig kvinde stod fredag eftermiddag og ventede efter toget på en perron på Viby Sj. Station, da en fremmed mand pludselig henvendte sig til hende, åbnede sine bukser, hvorfra han fremtog sit lem og begyndte at onanere.

Chokeret flygtede den 22-årige kvinde til et nærtliggende supermarked, hvorfra hun klokken 16:22 ringede til politiet og anmeldte episoden.

Politiet kørte til Viby Sj. Station og fik oplyst, at den mistænkte person havde taget bussen. Kort efter kunne man i en bus ved Dåstrup-hallen anholde ham.

Der var tale om en 19-årig mandlig asylansøger fra Etiopien, som blev sigtet for blufærdighedskrænkelse. Han blev også sigtet for besiddelse af ca. 1 gram skunk, inden politiet afleverede ham til Nationalt Udlændinge Center i Nordsjælland. Herfra var han efterlyst med henblik på udsendelse af Danmark, oplyser Midt- og Vestsjællands Politi.

Giv adgang til en ven

Hver måned kan du give adgang til 5 låste artikler.
Du har givet 0 ud af 0 låste artikler.

Giv artiklen via:

Modtageren kan frit læse artiklen uden at logge ind.

Du kan ikke give flere artikler

Næste kalendermåned kan du give adgang til 5 nye artikler.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke gives videre grundet en teknisk fejl.

Ingen internetforbindelse

Artiklen kunne ikke gives videre grundet manglende internetforbindelse.

Denne funktion kræver Digital+

Med et Digital+ abonnement kan du give adgang til 5 låste artikler om måneden.

ALLEREDE ABONNENT?  LOG IND

Denne funktion kræver Digital+

Med et abonnement kan du lave din egen læseliste og læse artiklerne, når det passer dig.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke tilføjes til læselisten, grundet en teknisk fejl.

Forsøg igen senere.

Del artiklen
Relevant for andre?
Del artiklen på sociale medier.

Du kan ikke logge ind

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, men vi har sørget for, at du har adgang til alt vores indhold, imens vi arbejder på sagen. Forsøg at logge ind igen senere. Vi beklager ulejligheden.

Du kan ikke logge ud

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, og derfor kan vi ikke logge dig ud. Forsøg igen senere. Vi beklager ulejligheden.