41-årig mand er blevet anholdt for indbrud i virksomheder i Aarhus

Eftersøgt mødte frivilligt op på politistationen i Aarhus

Artiklens øverste billede

En 41-årig mand er blevet anholdt og sigtet for indbrud i to virksomheder i Aarhus.

Det første indbrud blev begået 3. juni om morgenen i en virksomhed i Inge Lehmanns Gade på havnen i Aarhus, hvor der blev stjålet køkkenmaskiner for omkring 20.000 kroner.

Det andet gik ud over en virksomhed på Møgelhøj i Lystrup, der 11. august fik stjålet parfume for omkring 10.000 kroner.

Begge virksomheder har videooptagelser af indbruddene, og flere betjente kunne genkende den 41-årige mand, der har flere domme for tyverier og indbrud.

Politiet har været i telefonkontakt med manden, som onsdag mødte op på politistationen i Aarhus og blev anholdt.

Fordi han har flere domme bag sig og en anden sag kørende i øjeblikket, har politiet krævet ham varetægtsfængslet for at undgå, han laver ny kriminalitet.

Den 41-årige mand blev derfor torsdag fremstillet i grundlovsforhør i Retten i Aarhus, hvor dommeren fulgte politiets ønske om at varetægtsfængsle ham i fire uger. Han nægtede at have brudt ind, men erkendte selve tyverierne og ankede ikke kendelsen om varetægtsfængsling.

Det oplyser Østjyllands Politi.

jr

Giv adgang til en ven

Hver måned kan du give adgang til 5 låste artikler.
Du har givet 0 ud af 0 låste artikler.

Giv artiklen via:

Modtageren kan frit læse artiklen uden at logge ind.

Du kan ikke give flere artikler

Næste kalendermåned kan du give adgang til 5 nye artikler.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke gives videre grundet en teknisk fejl.

Ingen internetforbindelse

Artiklen kunne ikke gives videre grundet manglende internetforbindelse.

Denne funktion kræver Digital+

Med et Digital+ abonnement kan du give adgang til 5 låste artikler om måneden.

ALLEREDE ABONNENT?  LOG IND

Denne funktion kræver Digital+

Med et abonnement kan du lave din egen læseliste og læse artiklerne, når det passer dig.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke tilføjes til læselisten, grundet en teknisk fejl.

Forsøg igen senere.

Del artiklen
Relevant for andre?
Del artiklen på sociale medier.

Du kan ikke logge ind

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, men vi har sørget for, at du har adgang til alt vores indhold, imens vi arbejder på sagen. Forsøg at logge ind igen senere. Vi beklager ulejligheden.

Du kan ikke logge ud

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, og derfor kan vi ikke logge dig ud. Forsøg igen senere. Vi beklager ulejligheden.