Indbrudstyve låst fast til hegn på skole i Aarhus

To mænd og en hund fanget af politiet

Artiklens øverste billede
Politiet fangede i nat to mænd og en hund ved Virupskolen i Hjortshøj.

Østjyllands Politi modtog i nat klokken 3.20 en anmeldelse om, at tre personer med en hund var ved at brække en container op på Virupskolen i Hjortshøj.

En patrulje blev sendt afsted og fik hurtigt fat i to af mændene, der blev anholdt og låst fast til et hegn med håndjern, mens betjentene ledte efter den tredje mand og hunden. Det lykkedes at fange hunden, men da betjentene kom tilbage til de to lænkede mænd, var det lykkedes den ene at slippe væk.

En politihund blev sendt på spor efter ham, og et kvarter senere kunne politiet - igen - anholde ham. Denne gang i Skæring, hvor han netop var blevet hentet af en ven i bil.

Politiet fandt ikke den tredje gerningsmand, men man har en god idé om, hvem han er, idet hunden havde et navneskilt med ejerens navn om halsen - og det var vel og mærke ikke en af de to anholdte.

De to anholdte var mænd på 29 og 42 (ham der stak af) år, der begge er blevet sigtet for indbrud.

jr

Giv adgang til en ven

Hver måned kan du give adgang til 5 låste artikler.
Du har givet 0 ud af 0 låste artikler.

Giv artiklen via:

Modtageren kan frit læse artiklen uden at logge ind.

Du kan ikke give flere artikler

Næste kalendermåned kan du give adgang til 5 nye artikler.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke gives videre grundet en teknisk fejl.

Ingen internetforbindelse

Artiklen kunne ikke gives videre grundet manglende internetforbindelse.

Denne funktion kræver Digital+

Med et Digital+ abonnement kan du give adgang til 5 låste artikler om måneden.

ALLEREDE ABONNENT?  LOG IND

Denne funktion kræver Digital+

Med et abonnement kan du lave din egen læseliste og læse artiklerne, når det passer dig.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke tilføjes til læselisten, grundet en teknisk fejl.

Forsøg igen senere.

Del artiklen
Relevant for andre?
Del artiklen på sociale medier.

Du kan ikke logge ind

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, men vi har sørget for, at du har adgang til alt vores indhold, imens vi arbejder på sagen. Forsøg at logge ind igen senere. Vi beklager ulejligheden.

Du kan ikke logge ud

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, og derfor kan vi ikke logge dig ud. Forsøg igen senere. Vi beklager ulejligheden.