14-årig dreng pludseligt angrebet af gal øksemand: Forskansede sig i huset med sin mor

Tirsdag aften blev en 14-årig dreng tilsyneladende umotiveret angrebet af en 24-årig litauisk mand, der var bevæbnet med en økse.

Artiklens øverste billede

Klokken 20.05 modtog politiet alarmopkaldet. En mand havde angrebet en 14-årig dreng med en økse på en minkfarm, hvilket naturligvis fik politiet til at haste en patrulje til stedet.

Anmelderen var en 55-årig kvinde, der bor på stedet. Hun havde forskanset sig i hovedbygningen, sammen med sin 14-årige søn, der var blevet angrebet af en ansat på minkfarmen.

Den 14-årige dreng havde fået en rift og et blåt mærke på overarmen, som følge af angrebet. Han var meget chokeret ovenpå oplevelsen.

Manden der angreb drengen, er en 24-årig mand fra Litauen, der ligeledes bor på adressen i en anden bygning. Han blev ansat på minkfarmen to uger forinden Den 24-årige litauer kom selv ud af sin lejlighed, hvor han blev anholdt afpolitiet uden dramatik.

Politiet fandt efterfølgende under ransagningen af den mistænktes adresse en økse under sengen. Angrebet skete ifølge vidner umotiveret, og den 24-årige blev sigtet for kvalificeret vold. Han er forsat i politiets varetægt med henblik på afhøring og afklaring af, hvor vidt han skal fremstilles i grundlovsforhør.

Giv adgang til en ven

Hver måned kan du give adgang til 5 låste artikler.
Du har givet 0 ud af 0 låste artikler.

Giv artiklen via:

Modtageren kan frit læse artiklen uden at logge ind.

Du kan ikke give flere artikler

Næste kalendermåned kan du give adgang til 5 nye artikler.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke gives videre grundet en teknisk fejl.

Ingen internetforbindelse

Artiklen kunne ikke gives videre grundet manglende internetforbindelse.

Denne funktion kræver Digital+

Med et Digital+ abonnement kan du give adgang til 5 låste artikler om måneden.

ALLEREDE ABONNENT?  LOG IND

Denne funktion kræver Digital+

Med et abonnement kan du lave din egen læseliste og læse artiklerne, når det passer dig.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke tilføjes til læselisten, grundet en teknisk fejl.

Forsøg igen senere.

Del artiklen
Relevant for andre?
Del artiklen på sociale medier.

Du kan ikke logge ind

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, men vi har sørget for, at du har adgang til alt vores indhold, imens vi arbejder på sagen. Forsøg at logge ind igen senere. Vi beklager ulejligheden.

Du kan ikke logge ud

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, og derfor kan vi ikke logge dig ud. Forsøg igen senere. Vi beklager ulejligheden.