Hundeluftere endte i vildt slagsmål: 64-årig gennemtæsket med slag og spark
Normalt er hundeluftning med til at samle folk, når de mødes på de daglige ruter på stier og veje. Sådan gik det dog ikke mandag den 17. september i Sakskøbing, hvor et ældre ægtepar, som var ude og gå med deres to hunde, mødte en yngre mand og hans tre hunde, skriver folketidende.dk.
De mødtes i et stykke skov ved Nystedvej omkring klokken 19.30 og det kom til voldsomt skænderi, der ifølge politiet endte med, at den 64-årige mand blev slået ned med flere slag. Da han lå på jorden, fik han angiveligt flere slag og spark.
Den yngre mand efterlyses nu. Han beskrives som: 30-35 år, 175-180 centimeter høj og kraftig med kort lyst hår. Han var iført en skovmandsskjorte og lyse bukser. Han talte med Københavnsk accent og efter overfaldet gik han fra stedet i retning mod Sakskøbing ad Nystedvej eller Stadionvej i Sakskøbing, skriver folketidende.dk.
Sydsjællands og Lolland Falsters Politi kan kontaktes på telefon 1-1-4 med oplysninger om manden.