Rapport efter dødsbrand på plejehjem afslører flere sikkerhedsfejl

Transport-, Bygnings- og Boligminister, Ole Birk Olesen fra Liberal Alliance, præsenterede tirsdag en rapport over sikkerheden på plejecenteret Farsøhthus i Allingåbro, der viser flere fejl

Artiklens øverste billede

En voldsom brand på plejecenteret Farsøhthus i Allingåbro i starten af august kostede livet for tre ældre kvinder på henholdsvis 95, 91 og 93 år. Tirsdag præsenterede Transport-, Bygnings- og Boligminister, Ole Birk Olesen (LA), en rapport om sikkerheden på plejehjemmet i et samråd, skriver TV2 Østjylland.

Mediet oplyser, at rapporten blandt andet afslører, at der var flere sikkerhedsfejl på plejecentret.

"I undersøgelsen konstateres det, at der ikke var installeret et automatisk sprinkleranlæg i bygningen. Derudover var spisekøkkenet indrettet i flugtvejsgangen, hvilket reducererede flugtvejen og medvirket til at branden i gangen blev voldsom. Endelig konstateres det, at flugtvejsgangen ikke var opdelt med røgsikre og selvlukkende dør," lød det i dag i samrådet fra Ole Birk Olesen ifølge TV2 Østjylland.

Det er samtidig også blevet konstateret, at den del af bygningen, hvor branden brød ud, ikke overholdt de brandkrav, som var gældende, da plejecentret blev ombygget for over tyve år siden.

"Efter det gældende bygningsreglement kræves det, at der installeres automatiske brandalarmer og varslingsanlæg, og at personalet og brandvæsenet skal varsles af anlæggene, hvis der er beboere som ikke selv kan bringe sig i sikkerhed. Derudover skal der installeres sprinkleranlæg, hvis en bygning med plejeboligafsnit har et samlet etageareal på 1000 m2," fortsatte ministeren i dagens samråd ifølge TV2 Østjylland.

jwh

Giv adgang til en ven

Hver måned kan du give adgang til 5 låste artikler.
Du har givet 0 ud af 0 låste artikler.

Giv artiklen via:

Modtageren kan frit læse artiklen uden at logge ind.

Du kan ikke give flere artikler

Næste kalendermåned kan du give adgang til 5 nye artikler.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke gives videre grundet en teknisk fejl.

Ingen internetforbindelse

Artiklen kunne ikke gives videre grundet manglende internetforbindelse.

Denne funktion kræver Digital+

Med et Digital+ abonnement kan du give adgang til 5 låste artikler om måneden.

ALLEREDE ABONNENT?  LOG IND

Denne funktion kræver Digital+

Med et abonnement kan du lave din egen læseliste og læse artiklerne, når det passer dig.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke tilføjes til læselisten, grundet en teknisk fejl.

Forsøg igen senere.

Del artiklen
Relevant for andre?
Del artiklen på sociale medier.

Du kan ikke logge ind

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, men vi har sørget for, at du har adgang til alt vores indhold, imens vi arbejder på sagen. Forsøg at logge ind igen senere. Vi beklager ulejligheden.

Du kan ikke logge ud

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, og derfor kan vi ikke logge dig ud. Forsøg igen senere. Vi beklager ulejligheden.