Blodbad på parkeringsplads: 41-årige Christian amok - havde nær dræbt ekskonen foran seksårig datter

Den 3. april 2017 var den 41-årige Christian Rose sekunder fra at slå sin ekskone ihjel. I december fik han sin dom - seks års fængsel for forsøg på manddrab. Og den dom er nu blevet stadfæstet i Østre Landsret.

Artiklens øverste billede

I december sidste år blev den 41-årige Christian Rose dømt skyldig i forsøg på manddrab og ikke grov vold, hvilket gav ham seks års fængsel. Dommen blev omgående anket, men nu har Østre Landsret stadfæstet dommen.

Det skriver sn.dk.

Drabsforsøget skete den 3. april sidste år, da den 41-årige elektronikteknolog Christian Rose tilfældigt opdagede sin ekskone på parkeringspladsen ved SuperBrugsen i Fuglebjerg. Christian Rose så tilsyneladende rødt, for han angreb den 37-årige kvinde, mens hun stadig sad i bilen.

Selvom parrets seksårige datter sad på passagersædet, gik Christian Rose amok og overdængede ekskonen med så mange knytnæveslag i ansigtet, at hun mistede bevidstheden. Det fik ham dog ikke ti at stoppe, tværtimod tog han kvælertag på hende - og holdt så godt fast, at kvinden røg med ud af bilen, da tililende vidner fik flået Christian Rose væk.

Vidnerne holdt Christian Rose fast, men det lykkedes for ham at flå sig fri og løbe hen til den livløse ekskone, hvorefter han trampede hende i hovedet og bankede det flere gange i jorden, inden han igen blev overmandet. Samlet set krævede det seks mand at tilbageholde den vanvittige voldsmand.

Det har utvivlsomt reddet kvindens liv, at disse vidner reagerede, og flere af heltene modtog også senere en dusør.

"Der blev registreret i alt 39 skadespunkter på kroppen og 10 i ansigtet. Hendes venstre øje var så beskadiget, at vi ikke kunne undersøge det. Der er blevet taget et kraftigt greb om hendes hals, og hun kan meget vel have været i livsfare," forklarede en overlæge fra Retsmedicinsk Institut i retten ifølge sn.dk.

Den 37-årige brækkede næsen, fik hjernerystelse, en ti centimeter lang flænge ved tindingen, hævelser i ansigtet og adskillige blå mærker, også på hals og nakke, i forbindelse med overfaldet. Hun har heldigvis ingen fysiske mén efter det groteske overfald.

Giv adgang til en ven

Hver måned kan du give adgang til 5 låste artikler.
Du har givet 0 ud af 0 låste artikler.

Giv artiklen via:

Modtageren kan frit læse artiklen uden at logge ind.

Du kan ikke give flere artikler

Næste kalendermåned kan du give adgang til 5 nye artikler.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke gives videre grundet en teknisk fejl.

Ingen internetforbindelse

Artiklen kunne ikke gives videre grundet manglende internetforbindelse.

Denne funktion kræver Digital+

Med et Digital+ abonnement kan du give adgang til 5 låste artikler om måneden.

ALLEREDE ABONNENT?  LOG IND

Denne funktion kræver Digital+

Med et abonnement kan du lave din egen læseliste og læse artiklerne, når det passer dig.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke tilføjes til læselisten, grundet en teknisk fejl.

Forsøg igen senere.

Del artiklen
Relevant for andre?
Del artiklen på sociale medier.

Du kan ikke logge ind

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, men vi har sørget for, at du har adgang til alt vores indhold, imens vi arbejder på sagen. Forsøg at logge ind igen senere. Vi beklager ulejligheden.

Du kan ikke logge ud

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, og derfor kan vi ikke logge dig ud. Forsøg igen senere. Vi beklager ulejligheden.