Flygtede efter drab i Danmark til Afghanistan - nu vil han reddes hjem: Taliban slår mig ihjel

Manden er afghansk statsborger, men har permanent opholdstilladelse i Danmark, hvor han har boet det meste af sit liv, og hvor han har et barn med en dansk kvinde.

Artiklens øverste billede
Foto: Stringer Ritza

En dansk-afghaner, der i en årrække har været på flugt i Afghanistan, har meldt sig til Rigsadvokaten og bedt om de danske myndigheders hjælp til at komme ud af Kabul.

Det fortæller den efterlyste mands advokat, Rasmus Sølberg til B.T.

»Han frygter for sit liv. Hvis Taliban får fat i ham, frygter han, at de vil slå ham ihjel. Det kan godt være, at deres udmeldinger er mere bløde, end da de havde magten sidste gang, men de er ikke glade for personer med vestlig tilknytning,« siger hans danske advokat, Rasmus Sølberg.

Manden er afghansk statsborger, men har permanent opholdstilladelse i Danmark, hvor han har boet det meste af sit liv, og hvor han har et barn med en dansk kvinde.

I en årrække har han været internationalt efterlyst af dansk politi, der mistænker ham for medvirken til et drab på et bandemedlem i Danmark, skriver B.T.


kb

Giv adgang til en ven

Hver måned kan du give adgang til 5 låste artikler.
Du har givet 0 ud af 0 låste artikler.

Giv artiklen via:

Modtageren kan frit læse artiklen uden at logge ind.

Du kan ikke give flere artikler

Næste kalendermåned kan du give adgang til 5 nye artikler.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke gives videre grundet en teknisk fejl.

Ingen internetforbindelse

Artiklen kunne ikke gives videre grundet manglende internetforbindelse.

Denne funktion kræver Digital+

Med et Digital+ abonnement kan du give adgang til 5 låste artikler om måneden.

ALLEREDE ABONNENT?  LOG IND

Denne funktion kræver Digital+

Med et abonnement kan du lave din egen læseliste og læse artiklerne, når det passer dig.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke tilføjes til læselisten, grundet en teknisk fejl.

Forsøg igen senere.

Del artiklen
Relevant for andre?
Del artiklen på sociale medier.

Du kan ikke logge ind

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, men vi har sørget for, at du har adgang til alt vores indhold, imens vi arbejder på sagen. Forsøg at logge ind igen senere. Vi beklager ulejligheden.

Du kan ikke logge ud

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, og derfor kan vi ikke logge dig ud. Forsøg igen senere. Vi beklager ulejligheden.