Anklager: Tre års fængsel til direktør og ledende medarbejdere i Kurt Beier Transport
Ifølge anklagemyndigheden fik 30 chauffører fra Sri Lanka og Filippinerne op til 7.900 kroner i månedsløn og boede i en lejr.

En direktør, en bestyrelsesformand og to ledende medarbejdere i transportfirmaet Kurt Beier Transport A/S står til ubetinget fængsel i tre år.
Desuden skal virksomheden idømmes en bøde på 5,5 millioner kroner.
Det er kravet fra anklager Mads Bjerg Olesen tirsdag formiddag i Retten i Sønderborg, hvor straffesagen, som begyndte i maj, nærmer sig sin afslutning, skriver Ritzau.
De tiltalte er direktør Karsten Beier, bestyrelsesformand Gitte Beier og to ledende medarbejdere.
De anklages for åger af særlig grov beskaffenhed. Det kan oversættes til grov økonomisk udnyttelse.
Det var ifølge anklagemyndigheden 30 chauffører fra Sri Lanka og Filippinerne, der blev udnyttet.
De var ansat i virksomhedens polske datterselskab. Men anklagemyndigheden mener, at de reelt arbejdede i Danmark og boede under meget spartanske forhold i en chaufførlejr i Padborg.
Chaufførerne blev aflønnet med op til 7900 kroner om måneden. Men de skulle ifølge anklageren reelt have haft op mod 35.000 kroner om måneden.
»Der er tale om en systematisk, professionel udnyttelse af chauffører fra tredjelande gennem en længere periode. Det har givet en økonomisk berigelse i millionklassen for virksomheden,« lyder det fra anklageren.
Det var Fagbladet 3F, der i slutningen af 2018 fik sagen til at rulle, da man offentliggjorde billeder af indkvarteringsforholdene for chaufførerne.
De tiltalte har alle nægtet sig skyldige.
kb