Ældre borgere svindlet: Sådan kunne falsk bankmand tømme deres konti for tusindvis af kroner

En ukendt gerningsmand har haft held med at franarre ældre borgere i Næstved mange tusinde kroner.

Artiklens øverste billede
Arkivfoto: Kåre Viemose/Politiken/Ritzau Scanpix

To gange mandag eftermiddag havde en ukendt mand held til at franarre ældre borgere på Tove Ditlevsens vej og Edith Rodes Vej i Næstved deres dankort og tilhørende kode, oplyser Sydsjællands og Lolland-Falsters Politi.

Manden ringede begge gange og udgav sig for at være fra henholdsvis Danske bank og Nordea og fortalte borgerne, at der var blevet stjålet penge fra deres konto.

På den måde havde han held med at lokke dem til at udlevere kort og kode, så der i det ene tilfælde blev hævet et større pengebeløb.

Ifølge ofrene beskrives den mand, der afhentede kortene, som: 25-30 år gammel, 170-180 centimeter høj, almindelig af bygning, med mørkt hår. Manden var iført hvid skjorte og mørke bukser.

Oplysninger til politiet på telefon 1-1-4

jn

Giv adgang til en ven

Hver måned kan du give adgang til 5 låste artikler.
Du har givet 0 ud af 0 låste artikler.

Giv artiklen via:

Modtageren kan frit læse artiklen uden at logge ind.

Du kan ikke give flere artikler

Næste kalendermåned kan du give adgang til 5 nye artikler.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke gives videre grundet en teknisk fejl.

Ingen internetforbindelse

Artiklen kunne ikke gives videre grundet manglende internetforbindelse.

Denne funktion kræver Digital+

Med et Digital+ abonnement kan du give adgang til 5 låste artikler om måneden.

ALLEREDE ABONNENT?  LOG IND

Denne funktion kræver Digital+

Med et abonnement kan du lave din egen læseliste og læse artiklerne, når det passer dig.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke tilføjes til læselisten, grundet en teknisk fejl.

Forsøg igen senere.

Del artiklen
Relevant for andre?
Del artiklen på sociale medier.

Du kan ikke logge ind

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, men vi har sørget for, at du har adgang til alt vores indhold, imens vi arbejder på sagen. Forsøg at logge ind igen senere. Vi beklager ulejligheden.

Du kan ikke logge ud

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, og derfor kan vi ikke logge dig ud. Forsøg igen senere. Vi beklager ulejligheden.