Alvorlig ulykke ved Superligakamp: Fyrværkeri sprang i hånden på fodboldfan
Forud for Superligakampen mellem FC Nordsjælland og Viborg FF blev en 28-årig mand alvorligt kvæstet af fyrværkeri.

Søndagens fodboldkamp på Farum Park fik en trist optakt, da en 28-årig mand fra København inden kampen fik sin hånd alvorligt kvæstet af et stykke fyrværkeri. Det oplyser Nordsjællands Politi.
Ulykken skete klokken 17.23 og både politi og ambulance blev straks sendt til stedet. Her ydede ambulancepersonalet førstehjælp til manden, inden han blev transporteret til hospitalet for videre behandling.
Nordsjællands Politi oplyser, at man vurderer, om en 24-årig mand fra Farum, som muligvis har videregivet fyrværkeriet til den 28-årige, eventuelt skal sigtes for noget.
Der er ikke yderligere oplysninger om den 28-åriges nuværende tilstand.
Da ulykken kan have virket traumatiserende på dem, som overværede den, opfordres vidner, som har brug for at tale med nogen om hændelsen, til at kontakte Offerrådgivningen.
Enten afdelingen i Nordsjælland på telefon 7258 6600 eller afdelingen i Hovedstaden på telefon 2120 9170.
jn