Anholdt: Butikstyv blev genkendt på gaden
27-årig mandlig butikstyv blev søndag formiddag anholdt i den centrale del af Aarhus.
En 27-årig mand blev genkendt som butikstyv, da han søndag formiddag kom cyklende forbi en patrulje i Jægergårdsgade i den centrale del af Aarhus. Kort forinden var betjentene nemlig blevet tilkaldt til Kvickly i Bruuns Galleri, fordi den 27-årige mand havde stjålet en cigaretter og efterfølgende var stukket af fra butikken.
Det oplyser Østjyllands Politi i døgnrapporten.
Ekspedienten fortalte, at hun havde scannet kartonen med cigaretter, da butikstyven bad om nogle andre varer, som hun skulle vende sig om for at tage. Da hun vendte sig, tog manden cigaretterne og løb ud af butikken. Betjentene kiggede overvågningen igennem og kørte ud for at lede efter gerningsmanden. I Jægergårdsgade, som ligger tæt på Bruuns Galleri, opdagede betjentene manden, der kom cyklende på vejen. Den 27-årige mand blev anholdt og sigtet for butikstyveri.
I en pose, som han havde med, lå kartonen med cigaretter. Der lå også yderligere 20 pakker cigaretter og en yoghurt, som viste sig at være stjålet fra Fakta på Langenæs. Det erkendte den 27-årige, som dermed endte med at få to sigtelser for butikstyveri, oplyser Østjyllands Politi.