Gør ALDRIG dette: Mand blev snydt for formue af falsk politibetjent
Politiet: Giv aldrig dine bankoplysninger og koder til Nem-Id til fremmede - heller ikke via telefonen eller computeren.

Tirsdag kontaktede en 65-årig mand politiet, fordi han dagen forinden var blevet snydt af en falsk betjent. Den falske betjent ringede til den 65-årige og sagde han kom fra politiet i Sønderjylland. Den falske betjent havde på klingende jysk forklaret den 65-årige, at hans bankkonto var blevet hacket, og at hans penge derfor skulle sikres.
Den falske betjent var meget overbevisende og fik overtalt den 65-årige til logge på sin netbank og overføre pengene til et kontonummer, han fik oplyst. Den 65-årige oplyste også sine NEM-ID koder til manden i telefonen. Senere opdagede den 65-årige, at der manglede et større sekscifret beløb fra hans konto. Han fattede mistanke og kontaktede politiet, som desværre måtte bekræfte hans mistanke – han havde været udsat for bedrageri, oplyser Midt- og Vestsjællands Politi.
Politiet efterforsker nu sagen for at finde frem til, hvem der har fået fingre i den 65-åriges penge. Den 65-årige blev vejledt om at gøre indsigelse til banken.
Politiet har en stor advarsel til borgerne: Politiet ville aldrig bede om den slags oplysninger fra borgerne. Modtager du den slags opkald fra myndigheder eller virksomheder, hvor du bliver bedt om at udlevere bankkoder, kreditkortoplysninger eller personfølsomme oplysninger, så afbryd opkaldet og kontakt politiet på tlf. 114, lyder det.