Politirapporten: Nabostridigheder endte med anholdelse

Uddrag fra Østjyllands Politis døgnrapport.

Artiklens øverste billede
Arkivfoto

Torsdag klokken 22.31 fik Østjyllands Politi en anmeldelse om, at to personer var kommet op at slås på en adresse i Aarhus C. Da betjentene ankom til stedet fik de kontakt til en 37-årig mand, der oplyste, at han havde været i slagsmål med sin underbo, men at det var underboen, der havde startet det hele.

Kort efter kom underboen, en 52-årig mand, ud og forklarede, at den 37-årige overbo havde været provokerende, og at det var endt med, at de havde slået lidt til hinanden. Mens betjentene var på stedet, blev den 37-årige mand mere og mere aggressiv, og på et tidspunkt satte han sig ind i sin bil og kørte ca. 50 meter frem, steg ud igen og råbte efter sin 52-årige underbo.

Betjentene bad flere gange den 37-årige mand om at dæmpe sig, men da han ikke efterkom det, endte han med at blive anholdt og sigtet for at forstyrre den offentlige orden.

På vej ind til politigården bemærkede betjentene, at den 37-årige mand lugtede af hash, og han blev derfor også sigtet for narkokørsel, da han i narkopåvirket tilstand havde sat sig ind i sin bil og kørt 50 meter.

Sigtet for at spille musik i Botanisk Have

Torsdag kl. 21.44 fik Østjyllands Politi en anmeldelse om, at der blev spillet høj musik i Botanisk Have i Aarhus. Ifølge de nye regler er det ikke tilladt at spille elektronisk forstærket musik i Botanisk Have efter kl. 20.00, og der blev derfor sendt en patrulje til stedet. Betjentene fik kontakt til en 42-årig mand, der sad på græsset og spillede musik fra et musikanlæg, som han havde i sin rygsæk. Manden blev sigtet for overtrædelse af ordensbekendtgørelsen og blev advaret om, at han, hvis han overtrådte reglerne igen, ville på beslaglag sit musikanlæg. Manden var dog indforstået med at slukke for musikken.

Snydt af pirattaxa

Natten til fredag kl. 02.15 fik Østjyllands Politi en anmeldelse fra en 40-årig mand, der oplyste, at han netop var blevet frarøvet 500 kroner. Der blev sendt en patrulje ud til manden, der befandt sig på Rytoften i Hasle, Aarhus V. Manden forklarede, at han havde taget en pirattaxa inde fra midtbyen, men da de var ankommet til adressen var der opstået diskussion om, hvor meget turen skulle koste. Den 40-årige mand havde givet chaufføren 500 kr., men det syntes han var alt for meget, så han ville have nogle af pengene igen. Det nægtede chaufføren dog og kørte bare fra stedet. Østjyllands Politi advarer kraftigt imod, at man sætter sig ind i en pirattaxa. Kør kun med de rigtige taxa’er, offentlig transport eller lav aftaler med nogen om at blive hentet.

34 færdselssager i Aarhus

Østjyllands Politis færdselsafdeling var torsdag eftermiddag og aften på gaden i det vestlige Aarhus og på Aarhus Ø. Det kom der i alt 34 sigtelser ud af – fordelt på 27 sigtede personer. Blandt sigtelserne kan nævnes:

  • 9 x manglende sele
  • 4 x fremkørsel for rødt lys
  • 3 x hastighedsovertrædelse til klip
  • 2 x brug af mobiltelefon
  • 1 x vending til fare
  • 1 x manglende sele barn under 15 år.
  • 1 x kørsel frem for fuldt stop

Stjal T-shirts i Intersport

Torsdag kl. 18.00 fik Østjyllands Politi en anmeldelse fra Intersport på Strøget i Aarhus, der var blevet udsat for et butikstyveri. En medarbejder havde bemærket, at der lå nogle afrevne mærker fra nogle T-shirts og han kiggede derfor butikkens overvågningen igennem. Her kunne han se en mand, der fra et bord tog tre T-shirts, som han krøllede sammen og gemte under sin egen trøje, hvorefter han forlod butikken. Medarbejderen kunne se på overvågningen, at det kun var knap fem minutter siden, at manden havde forladt butikken, og han gik derfor ud og kiggede efter manden, som han kort efter spottede i Rosenkrantzgade. Kort efter ankom strøgvagterne til stedet og førte manden retur til Intersport, hvor de fandt de tre T-shirts i hans sportstaske. Da manden nægtede at oplyse, hvem han var, blev politiet kontaktet. Da betjentene ankom blev den 44-årige mand sigtet for butikstyveri og fik besked om, at han ikke længere var velkommen til butikken.

Kørte uden førerret og havde hash i bilen

En patrulje dirigerede natten til fredag kl. 00.55 en bil ind til siden på Skanderborgvej i Viby. Den 20-årige mand bag rattet måtte erkende, at han er frakendt kørekortet, og han blev derfor sigtet for kørsel uden førerret. Da betjentene fik mistanke til, at der var stoffer i bilen, blev den ransaget, og den 20-årige og en 18-årig mand på passagersædet blev visiteret. Da begge havde en mindre mængde hash på sig, blev de sigtet for besiddelse af euforiserende stoffer. **

Færdsel

Torsdag kl. 16.35 blev en 39-årig kvindelig bilist anholdt og sigtet for spiritus- og narkokørsel, for kørsel i frakendelsestiden og for overtrædelse af knivloven, da hun blev standset af en patrulje på Viborgvej i Aarhus V.

Torsdag kl. 18.07 skete der et færdselsheld på Pollenvænget i Tilst. En ukendt kvinde påkørte tre parkerede biler, med mindre materiel skade til følge, og kørte derefter fra stedet. Ingen personer kom noget til i forbindelse med påkørslen.

Torsdag kl. 18.42 skete der et færdselsuheld på Grenåvej i Skødstrup. En 48-årig kvindelig bilist kom kørende ind i rundkørslen ved Stationsvangen og ville svinge til højre ad Grenaavej, da hun overså en 27-årig kvindelig cyklist, der var på vej rundt i rundkørslen. Der skete umiddelbart kun mindre materiel skade som følge af uheldet.

Torsdag kl. 22.31 blev en 37-årig mandlig bilist anholdt og sigtet for narkokørsel, da han blev standset af en patrulje på Nordborggade i Aarhus C.

Natten til fredag kl. 02.55 blev en 20-årig mandlig bilist anholdt og sigtet for spiritus- og narkokørsel, da han blev standset af en patrulje på Åstrup Strandvej i Skødstrup. I bilen sad også en 22-årig mand, der blev fundet i besiddelse af en joint, en klump hash og noget kokain. Han blev sigtet for narkobesiddelse.

Det taler Aarhus om lige nu. Modtag vores daglige nyhedsbreve for at blive opdateret på de væsentligste nyheder. Klik her, indtast din mailadresse, find Aarhus på listen og tilmeld dig.

ddp

Giv adgang til en ven

Hver måned kan du give adgang til 5 låste artikler.
Du har givet 0 ud af 0 låste artikler.

Giv artiklen via:

Modtageren kan frit læse artiklen uden at logge ind.

Du kan ikke give flere artikler

Næste kalendermåned kan du give adgang til 5 nye artikler.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke gives videre grundet en teknisk fejl.

Ingen internetforbindelse

Artiklen kunne ikke gives videre grundet manglende internetforbindelse.

Denne funktion kræver Digital+

Med et Digital+ abonnement kan du give adgang til 5 låste artikler om måneden.

ALLEREDE ABONNENT?  LOG IND

Denne funktion kræver Digital+

Med et abonnement kan du lave din egen læseliste og læse artiklerne, når det passer dig.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke tilføjes til læselisten, grundet en teknisk fejl.

Forsøg igen senere.

Del artiklen
Relevant for andre?
Del artiklen på sociale medier.

Du kan ikke logge ind

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, men vi har sørget for, at du har adgang til alt vores indhold, imens vi arbejder på sagen. Forsøg at logge ind igen senere. Vi beklager ulejligheden.

Du kan ikke logge ud

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, og derfor kan vi ikke logge dig ud. Forsøg igen senere. Vi beklager ulejligheden.