Mand amok ved Karlstrup kalkgrav: Først krænkede han flere kvinder seksuelt - så gav han dem tæsk

Artiklens øverste billede
Karlstrup kalkgrav ved Karlslunde. Arkivfoto: Peter Hove Olesen/Ritzau Scanpix

En 29-årig mand skabte sidst på eftermiddagen søndag så meget ballade og uro ved Karlstrup kalkgrav på Højagervej ved Karlslunde, at han måtte anholdes af politiet. Det oplyser Midt- og Vestsjællands Politi.

Manden havde først antastet flere kvindelige gæster i alderen 14-34 år. Her blottede han sit underliv og henvendte sig til kvinderne med seksuelle opfordringer. Derefter havde han overfaldt kvinderne med slag, spark og spyt i hovederne.

Flere af ofrene slog alarm til politiet, som ankom klokken 18 og anholdt manden, der er fra Greve.

Efter anholdelsen blev han voldsom sur på politibetjentene, som han talte til i nedladende vendinger, og det endte derfor med, at han fik indsamlet tre sigtelser for både vold, blufærdighedskrænkelse og fornærmelig tale til politiet.

Da der ikke umiddelbart var grundlag for fremstilling i grundlovsforhør med krav om varetægtsfængsling, løslod politiet den 29-årige, som senere kan forvente at blive indkaldt til et retsmøde, når sagerne skal afgøres.

jn

Giv adgang til en ven

Hver måned kan du give adgang til 5 låste artikler.
Du har givet 0 ud af 0 låste artikler.

Giv artiklen via:

Modtageren kan frit læse artiklen uden at logge ind.

Du kan ikke give flere artikler

Næste kalendermåned kan du give adgang til 5 nye artikler.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke gives videre grundet en teknisk fejl.

Ingen internetforbindelse

Artiklen kunne ikke gives videre grundet manglende internetforbindelse.

Denne funktion kræver Digital+

Med et Digital+ abonnement kan du give adgang til 5 låste artikler om måneden.

ALLEREDE ABONNENT?  LOG IND

Denne funktion kræver Digital+

Med et abonnement kan du lave din egen læseliste og læse artiklerne, når det passer dig.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke tilføjes til læselisten, grundet en teknisk fejl.

Forsøg igen senere.

Del artiklen
Relevant for andre?
Del artiklen på sociale medier.

Du kan ikke logge ind

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, men vi har sørget for, at du har adgang til alt vores indhold, imens vi arbejder på sagen. Forsøg at logge ind igen senere. Vi beklager ulejligheden.

Du kan ikke logge ud

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, og derfor kan vi ikke logge dig ud. Forsøg igen senere. Vi beklager ulejligheden.