Kvinde fængslet for at køre sin mand ned: Han er indlagt med blødning i hjernen
»Det er en meget alvorlig sag, og det er en skærpende omstændighed, at det sker på et sted og et tidspunkt, hvor der kommer andre mennesker. Vi er nødt til at signalere, at den slags ikke er i orden,« siger anklager.

En 29-årig kvinde påkørte søndag aften sin egen mand, mener politiet, som har fået kvinden varetægtsfængslet i fire uger, mens sagen efterforskes.
Ægtemanden kom så slemt til skade under påkørslen, at han efterfølgende måtte indlægges med en blødning i hjernen, skriver TV 2 NORD.
»Det er en meget alvorlig sag, og derfor har vi ønsket at få hende varetægtsfængslet. Det er en skærpende omstændighed, at det sker på et sted og et tidspunkt, hvor der kommer andre mennesker. Vi er nødt til at signalere, at den slags ikke er i orden,« siger anklageren til TV 2 NORD og henviser til de skærpede regler om vanvidskørsel.
kb