TV: Sex, dyr og eksplosioner hitter

TV: Sex, dyr og eksplosioner hitter

 Læs hele artiklen
Nyhedsoversigt | Nyhedsbrev | RSS | Tip os | Politikens lokalaviser | Udebliver avisen? | Kontakt | Søg 
Vejret.dk    9°
Jussi Adler-Olsen storsælger i udlandet
STJERNE

Jussi Adler-Olsen storsælger i udlandet

 Læs mere...
Søs Egelinds knæ er smadret
RIDEULYKKE

Søs Egelinds knæ er smadret

 Læs mere...
Fødte live på internettet
NET-BABY

Fødte live på internettet

 Læs mere...
Skal vi have elgen tilbage i den nordsjællandske natur? Foto: Colourbox
Skal vi have elgen tilbage i den nordsjællandske natur? Foto: Colourbox

 Tip en ven  Udskriv  Kommenter Del

WEB-TV: Skal vi have elgen tilbage?

Der kunne sagtens leve en elgbestand i de nordsjællandske skove - men skal vi have det store dyr tilbage?


Elgen er et stort og imponerende dyr, som mange gerne så genudsat i de nordsjællandske skove. Man mener, at de sidste - fastboende - elge forsvandt fra Danmark i yngre stenalder, men det sker engang imellem, at en elg får forvildet sig over Øresund og ind i Gribskov.

Så sent som i sidste uge, mente en kvinde fra Vejby, at hun havde set en elg i Ørby ved Helsinge. Der har dog ikke været flere observationer af Ørby-elgen siden, og vildtkonsulent Niels Worm fra Skov- og Naturstyrelsen mener, at det kan have været en kronhjort, kvinden så.


Gode levevilkår

Niels Worm vil dog ikke afvise, at en elg endnu engang er på fri klov i Nordsjælland - det er nemlig sket ni gange siden 1933.

Og elge kunne sagtens trives i de nordsjællandske skove, mener vildkonsulenten.

»Kigger vi isoleret set på Nordsjælland, så kan der sagtens leve elge her. Naturen minder meget om den sydsvenske natur, hvor der er en stor bestand af elge,« fortæller Niels Worm.

Ifølge vildskonsulent Niels Worm kunne elgen sagtens leve i de nordsjællandske skove.  Foto: Martin Warming
Ifølge vildskonsulent Niels Worm kunne elgen sagtens leve i de nordsjællandske skove. Foto: Martin Warming


Meget trafik

Det største problem for en fremtidig bestand af nordsjællandske elge ville være trafikken.

»Der er jo mange veje og tæt trafik i Nordsjælland, så det er nok det, jeg kunne frygte mest, men kunne man håndtere de problemer, elgen ville give i trafikken, så mener jeg sagtens, at elgen kunne være her,« siger Niels Worm.

Det er ingen aktuelle planer om at genudsætte elgen i den Nordsjællandske natur, men der har tidligere været forslag fremmme om at udsætte store græssere i skovene for at skabe en større dynamik - og det kunne sagtens være i form af elge.




Din mening

Men hvad mener du? Skal vi have elgen tilbage til de nordsjællandske skov, eller er det for stort et dyr, og vil det skabe for mange problemer for trafikken og skovens andre dyr, og skal vi bare affinde os med, at elgen ikke længere er en naturlig del af vores natur?

Skriv en kommentar i feltet herunder.



Publiceret: 09. Februar 2010 15:04

Læs også nyheder fra:
Sjælland: Albertslund | Allerød | Egedal | Fredensborg | Frederikssund | Furesø | Gentofte |
Greve | Hillerød |  Hvidovre | Hørsholm | Ishøj | Køge | Lyngby-Taarbæk | Roskilde |
Rudersdal | Solrød
Jylland: Favrskov | Kalø Vig | Norddjurs | Skanderborg | Syddjurs | Århus
Vejret.dk
Hele landet
04. September
05. September
06. September
Nyhedsbrev:



loading...




HØR STEMMEN
OVER STREGEN
UGENS ANNONCER

E-PAGES
Se pistolmand røve Nordea


loading...
 Firmafilm Se alle >>

Vædderen Uge 35

Tyren Uge 35

Tvillingen Uge 35

Krebsen Uge 35

Løven Uge 35

Jomfruen Uge 35

Vægten Uge 35

Skorpionen Uge 35

Skytten Uge 35

Stenbukken Uge 35
Afstemning
Tror du, at de ekstreme vejrforhold, der er flere steder på kloden i øjeblikket, hænger sammen med klimaforandringerne?

Ja 50,81 % 1039
Nej 40,68 % 832
Ved ikke 8,51 % 174

 Afstemningsarkiv

loading...
Øvrige sites:  Albertslund |  Allerød |  Egedal |  Favrskov |  Fredensborg |  Frederikssund |  Furesø |  Gentofte |  Greve |  Hillerød |  Hvidovre |  Hørsholm |  Ishøj |  Kalø Vig | 
Køge |  Lyngby-Taarbæk |  Norddjurs |  Roskilde |  Rudersdal |  Skanderborg |  Solrød |  Syddjurs |  Århus