Et fire timer langt møde i SFs gruppe i Region Hovedstaden endte fredag aften uden afklaring af om SFs regionspolitikere slagter deres egen nykårede formand. Og hovedpersonen Andreas Røpke flygtede ifølge politiken.dk fra pressen umiddelbart efter mødet.
På mandag skal gruppen mødes igen for at diskutere videre - og da der ikke er faldet en konklusion i aften, kan det kun tolkes sådan, at Andreas Røpke har haft sværere ved at overbevise partifællerne, end han selv havde forventet, da Lokalavisen.dk talte med ham tidligere i dag. Her gav han udtryk for at resten af gruppen nok skulle lade sig overbevise, når de fik detaljerne i aftalen forelagt.
SFerne er uenige om den aftale Andreas Røpke indgik med de tre borgerlige partier Venstre, konservative og Dansk Folkeparti i de sidste timer af valgnatten - en aftale der gav ham selv og SF formandsposten, men som samtidig skabte stor vrede hos de traditionelle samarbejdspartnere i Socialdemokratiet med Vibeke Storm Rasmussen i spidsen.