• Artikelarkiv
  • Nyhedsbrev
  • RSS
  • Mobil
  • Tip os
  • Kontakt/Info 
    • Kontaktoplysninger
    • Annoncer Print
    • Annoncer Net
    • Prislister
  • Om Politikens lokalaviser
  • TV program
Vælg nyheder fra
  • dit lokalområde 
      Sjælland
    • Albertslund
    • Allerød
    • Egedal
    • Fredensborg
    • Frederikssund
    • Furesø
    • Gentofte
    • Greve
    • Helsingør
    • Herlev
    • Hillerød
    • Hornsherred
    • Hvidovre
    • Hørsholm
    • Ishøj
    • Køge
    • Lyngby-Taarbæk
    • Roskilde
    • Rudersdal
    • Solrød
    • Jylland
    • Ebeltoft
    • Esbjerg
    • Favrskov
    • Fredericia
    • Grenaa
    • Haderslev
    • Hinnerup
    • Kalø Vig
    • Kolding
    • Norddjurs
    • Randers
    • Skanderborg
    • Syddjurs
    • Sønderborg
    • Varde
    • Vejen
    • Vejle
    • Aabenraa
    • Aarhus
    • Lokalavisen.dk
  • E-paper 
I dag
10°
Frisør fik meningitis: Jeg blev ramt med 400 km i timen

Frisør fik meningitis: Jeg blev ramt med 400 km i timen

  • Forside
  • Nyheder
  • Sport
  • 112
  • Kultur 
    • Kulturnyheder
    • Det sker
  • Spotlight
  • TV
  • Fotos
  • Tema 
    • Have
  • Konkurrencer
  • A-Å 
  • Nyheder
  • Sport
  • 112
  • Kultur
  • Kulturnyheder
  • Det sker
  • Tv
  • Spotlight
  • Fotos
  • Nyhedsbrev
  • Artikelarkiv
  • RSS
  • Mobil
  • Konkurrencer
  • TV program
  • Bil
  • Bolig
  • Tema
  • Have
  • Kontakt/Info
  • Kontaktoplysninger
  • Annoncer online
  • Annoncer print
  • Prislister mm.
  • Tast-selv annoncer
  • Ugens annoncer
  • Guide
  • Tip os
  • Om Cookie
  •  
  • Lokale sites
  • Sjælland
  • Albertslund
  • Allerød
  • Egedal
  • Fredensborg
  • Frederikssund
  • Furesø
  • Gentofte
  • Greve
  • Helsingør
  • Herlev
  • Hillerød
  • Hornsherred
  • Hvidovre
  • Hørsholm
  • Ishøj
  • Køge
  • Lyngby-Taarbæk
  • Roskilde
  • Rudersdal
  • Solrød
  •  
  • Jylland
  • Ebeltoft
  • Esbjerg
  • Favrskov
  • Fredericia
  • Grenaa
  • Haderslev
  • Hinnerup
  • Kalø Vig
  • Kolding
  • Norddjurs
  • Randers
  • Skanderborg
  • Syddjurs
  • Sønderborg
  • Varde
  • Vejen
  • Vejle
  • Aabenraa
  • Aarhus
  •  
  • Lokalavisen.dk
Bil Bolig Guide
Tast-selv annoncer  
Ugens annoncer  
Tilmeld dig vores nyhedsbrev
Din lokale avis på Facebook
Hvis du vil vide mere end din nabo
Lokalavisen.dk er naturligvis på Facebook. Her kan du også få de lokale nyheder.
Gå ind på Facebook - læs, debattér og ’synes godt’ om her:
Fik du læst
Nååårh: Mink bliver mor til kattekillinger - se billederne

Nååårh: Mink bliver mor til kattekillinger - se billederne

Royal konfirmation: Se billedgalleri fra Prins Nikolais store dag

Royal konfirmation: Se billedgalleri fra Prins Nikolais store dag

Hvem er Danmarks lækreste boksebabe?

Hvem er Danmarks lækreste boksebabe?

Video: Mand pløjede golfbane op med rendegraver - se skaderne her

Video: Mand pløjede golfbane op med rendegraver - se skaderne her

Line er ikke i tvivl: Hvis hendes mor genoptager sit alkoholmisbrug, så klipper hun omgående navlestregen over. Aldrig mere, har Line lovet sig selv. Foto: Claus Beyer
Line er ikke i tvivl: Hvis hendes mor genoptager sit alkoholmisbrug, så klipper hun omgående navlestregen over. Aldrig mere, har Line lovet sig selv. Foto: Claus Beyer

Barn af alkoholiker: Aldrig mere!

20-årige Line er datter af alkoholikeren Marianne. Line er ikke i tvivl: Hvis hendes mor genoptager drikkeriet, så klippes navlestrengen omgående

Af Claus Beyer
 Tip en ven    Udskriv    Kommentér   Dela  Del
Line var ikke i tvivl om, at hun ville fortælle sin historie - om at være barn af en alkoholisk mor og om sin forgæves søgen efter hjælp.
Selvom Line stod ved sin mors side gennem alle årene med alkoholen og tiden, hvor moderen mor var i behandling, så savnede Line hjælp. En 'livline', der kunne hjælpe et stort barn.
"Min mors drikkeri gik først op for mig, da jeg var mellem 13 til 15 år. Jeg undrede mig over, at der altid var øl eller vin på bordet, og hun begyndte at blive mere og mere beruset i hverdagen. Det endte med, at jeg enten alene eller sammen med min far måtte få hende i seng. Jeg begyndte at ligge vågen hver aften for at sikre mig, at min mor kom i seng, og først når jeg var sikker på, at hun lå i sin seng, så kunne jeg falde i søvn," fortæller Line.
Line gik i skole, og tankerne om, hvilken tilstand hendes mor var i, når hun kom hjem fra skole, begyndte at fylde mere og mere. Line kunne på intet tidspunkt slappe af, og hun begyndte også at undgå, at hendes venner kom med hjem. Hvis vennerne endelig kom med, så var de altid på Lines værelse.
"Jeg forsøgte i lang tid at overtale min mor til at stoppe drikkeriet. Til at starte med benægtede hun drikkeriet, også selvom hun stod med en øldåse i hånden, og senere lovede hun at stoppe. Jeg fandt mange af hendes gemte forsyninger, men jeg kan ikke huske, hvad jeg gjorde ved det. Stemningen i huset blev mere og mere anspændt, og det endte med at mine forældre blev skilt, og jeg flyttede med min mor i vores kolonihavehus i Asminderød. Mærkeligt nok sluttede mor helt med alkoholen, og da vi et halvt år senere flyttede i lejlighed, så glædede jeg mig til fremtiden. Endelig havde vi fået et hjem, og mor drak ikke mere," fortæller Line.

Drikkeriet tog til

Mens Line glædede sig over de positive udsigter, så besluttede hendes mor at fejre sit nye liv med at genoptage sit drikkeri.
Line opdagede det først efter to måneder og søgte mere og mere væk. Line havde en kæreste, der selv havde erfaringer med alkoholisme i familien, og de fortalte hende, at hun skulle slutte forbindelsen med sin mor, men Line kunne ikke svigte.
"Jeg fortsatte jagten på min mors alkohol og kæmpede for at få hendes til at stoppe, men uden held. Mors problemer blev værre og værre. Min moster og hendes veninde fik hende indlagt rigtig mange gange til afrusning, og jeg husker en gang, hvor jeg kom hjem, og mor blev hentet af en ambulance. Hun var så fuld, at de slet ikke kunne få kontakt til hende, og det blev mere og mere stressende for mig. Det var en kæmpe lettelse, hver gang hun blev indlagt, så viste jeg, at der var nogen til at tage sig af hende. Jeg slap for ansvaret," fortæller Line.
Hun glemmer aldrig den sidste gang, Marianne røg ind.
"Jeg ville ikke have hende hjem mere, jeg ville have hende i behandling. Jeg havde besluttet, at hvis hun ikke var kommet i behandling og i stedet endnu engang var kommet hjem, så var jeg omgående flyttet hjemmefra. Jeg ville og kunne ikke mere," fortæller Line.

Ingen hjælp

"I den sidste tid forsøgte jeg at finde hjælp. Jeg kontaktede blandt andet min lærer, som sendte mig videre til vores studievejleder. Hun lyttede og fortalte, at skolen havde forståelse for min situation derhjemme, men hun henviste mig ikke til nogen, der kunne hjælpe mig. Havde de vejledt mig til at søge professionel hjælp, så ville jeg ikke havde været svær at overtale. Jeg søgte hjælp på kommunens hjemmeside, men kunne slet ikke finde nogen, der kunne hjælpe," siger Line.
Det lykkedes hende dog omsider at få hjælp både til hende selv om mor Marianne.
"Jeg er rigtig stolt over, at min mor blev behandlet for sin sygdom med succes, og jeg fik samtidig en rigtig god samtale med en meget dygtig behandler på Taarup, som fortalte, hvad jeg skulle gøre, hvis min mor fik tilbagefald. Ligeledes fik jeg et nummer, jeg kunne ringe til, hvis jeg fik problemer eller havde spørgsmål, og denne livline gav en rigtig god tryghed i mit indre. Efter at mor har bevist, at hun kan holde sig fra flasken, har jeg også fået en ny, stor familie på min mors side. Jeg kendte faktisk kun min ene moster - hende, der hjalp min mor og mig - men pludselig fandt jeg ud af, at familien var meget, meget stor, og jeg er så lykkelig for, at vi har fået kontakt til dem alle," fortæller Line.

Fester selv

Mariannes alkoholisme har ikke givet Line traumer omkring indtagelsen af alkohol, og hun drikker også selv ved festlige begivenheder. Men hun har det svært med voksne, der er fulde, specielt hvis det er fuldskab i hverdagen.
"Jeg har selvfølgelig også tænkt meget over, om sygdommen kan ramme mig, og mine veninder har også spurgt mig om muligheden. Der er aldrig nogen garantier, det har jeg lært, men jeg tror, jeg er så fokuseret på mine egne dispositioner, at jeg vil kunne kontrollere det, og skulle jeg nærme mig en tilstand, hvor det kunne ligne et problem, så er jeg overbevist om, at min mor ville opfange signalerne med det samme, og så ved jeg også selv, hvad der skal til. Jeg er samtidig meget opmærksom på, hvordan andre har det. Jeg vil have styr på tingene, så jeg håber, at min opvækst trods alt har givet mig så mange erfaringer og så stor ballast, at jeg kan navigere mig gennem livet på fornuftig vis," siger Line.
Hun vil heller ikke udelukke, at hun ved siden af sin uddannelse i informationsvidenskab også kunne tænke sig at tage en uddannelse som behandler eller vejleder for misbrugere og pårørende.
"Min mor er meget aktiv i AA (Anonyme Alkoholikere, red.), og jeg kunne godt tænkte mig at komme i gang med ACA (et fællesskab for voksne børn af alkoholikere, red.). Det er et fællesskab af kvinder og mænd, der deler erfaringer, styrke, håb og kærlighed for at blive raske efter de katastrofale følger af at være vokset op i et alkoholisk eller dysfunktionelt hjem. Jeg vil opfordre andre unge til at søge hjælp hos ACA. Hvis de ikke kan, så find andre steder at få hjælp. De skal lade være med at gå med det selv. De skal være ærlige omkring problemerne og huske på, at hvis de har en god lærer, så brug vedkommende, der har tavshedspligt. Husk: Det er værst, at gå med det selv!" siger Line.
Line har i dag et godt forhold til sin mor. Som hun selv siger:
"Jeg har endelig fået en mor, og vi har et meget tæt forhold og stor tillid til hinanden. Jeg tror på fremtiden for os begge. Vi har det rigtig godt sammen, og det er vigtigt at komme videre. Jeg er blevet endnu mere fokuseret på min egen person - jeg skal have et liv, en god uddannelse, et godt hjem, gerne i København, og jeg skal selvfølgelig stifte familie. Men jeg er heller ikke i tvivl: Hvis mor begynder sit drikkeri igen, så er det helt slut, og det ved min mor."
Lines efternavn er redaktionen bekendt.
Publiceret: 07. September 2010 07:45
Del på Facebook
Se også:
Unge optager film om de voksnes alkoholadfærd
"Jeg var på amfetamin, kokain og ecstasy."
Nyt alkohol-rådgivningscenter
Prøv en brandert på Torvet
ALKOHOL: Det tilbyder kommunen børn af misbrugsforældre
’Børn betaler prisen for de voksnes misbrug’
Sundhedsstyrelsen: Drik mindre alkohol
'Jeg hedder Marianne, jeg er alkoholiker'
Ny serie: Afhængig af alkohol
Lokale topnyheder

Efter anklagen: Skygge over forsamlingshus

Kommuner i fejde om Bakken: "Gentofte opfører sig som Damernes Magasin"

Kvinde fik vilde tæsk af kvinde på natklub

7,4 millioner kr. savner ejer - er du den heldige?

Danmarks vildeste druktur?

Frisør fik meningitis: Jeg blev ramt med 400 km i timen

Se billedet af gaderøveren: "Giv mig telefonen eller du bliver skudt"

Efterlyst: Overfaldsmænd sparkede uprovokeret 14-årig i maven

Se flere
Fotoserier
Se flere
Mink blev mor til kattekillinger

Mink blev mor til kattekillinger

Kæmpe billedgalleri: Frække sambapiger i pinse-varmen

Kæmpe billedgalleri: Frække sambapiger i pinse-varmen

Prins Nikolais store dag i Fredensborg

Prins Nikolais store dag i Fredensborg

Forsiden netop nu
Konkurs truer andelsboligforeningn

Konkurs truer andelsboligforeningn

En truende konkurs har længe ligget og ulmet i Falkenborggården. Det enorme butikslejemål i...

23-05-13 | Læs hele artiklen
7 ud af 10 danske strande får topkarakter af EU

7 ud af 10 danske strande får topkarakter af EU

Badevandskvaliteten i EU-landene bliver hvert år registreret af EU på baggrund af tal fra den...

23-05-13 | Læs hele artiklen
Minister: Lægebesøg kan komme til at koste

Minister: Lægebesøg kan komme til at koste

Sundhedsminister Astrid Krag afviser ikke, at det i fremtiden kommer til at koste langt over 130...

23-05-13 | Læs hele artiklen
Gentofte Kommune: Klager ikke over Bakken, men over Lyngby-Taarbæk

Gentofte Kommune: Klager ikke over Bakken, men over Lyngby-Taarbæk

"Gentofte Kommune klager ikke over, at Bakken holder åbent en enkelt dag mere end planlagt. Vores klage går på det urimelige i, at Lyngby-Taarbæk...

23-05-13 | Læs hele artiklen
Ny undersøgelse: Turister skæpper i kassen

Ny undersøgelse: Turister skæpper i kassen

Det kommer næppe bag på ret mange, at Haderslev er en kommune med mange dejlige badestrande. Heller ikke at vi her en smuk gammel bydel i Haderslev,...

23-05-13 | Læs hele artiklen
Bakken bygger kopi af Matadors Korsbæk

Bakken bygger kopi af Matadors Korsbæk

Når Dyrehavsbakken i slutningen af marts 2015 slår dørene op til en ny sæson, kan man samtidig byde indenfor i Korsbæk i en tro kopi fra tv's...

23-05-13 | Læs hele artiklen
Sexdømt plejefar vil frifindes

Sexdømt plejefar vil frifindes

Den tidligere leder af opholdsstedet Elverkær ved Skanderborg blev 2. maj ved Retten i Horsens idømt seks års fængsel for sexmisbrug af to anbragte...

23-05-13 | Læs hele artiklen
Venstre: Drop plejecenter og byg ejerlejligheder

Venstre: Drop plejecenter og byg ejerlejligheder

Venstre råber nu vagt i gevær. Partiet bryder sig nemlig ikke om kommunens planer om at omdanne blok 12 og 13 i Farum Midtpunkt til et plejecenter....

23-05-13 | Læs hele artiklen
SSP og foreninger: Mere fokus på forældrene

SSP og foreninger: Mere fokus på forældrene

Der foregår stadig en stor aktivitet blandt de frivillige foreninger ovenpå den megen snak om at komme uro og brandstiftelser til livs.I kommunens...

23-05-13 | Læs hele artiklen
Design-lamper stjålet fra rådhus

Design-lamper stjålet fra rådhus

To indbrudstyve brød hoveddøren til Gentofte Rådhus op med et koben tirsdag aften omkring klokken 23. Fra et mødelokale stjal de to PH koglelamper i...

23-05-13 | Læs hele artiklen
Se rekordtallet: Så stort er overskuddet i FC Nordsjælland

Se rekordtallet: Så stort er overskuddet i FC Nordsjælland

Det kan godt være, at FC Nordsjælland ikke klarede sig specielt godt i Champions League rent sportsligt.Til gengæld kan FCN-boss Allan K. Pedersen...

22-05-13 | Læs hele artiklen
Kommuner i fejde om Bakken: Gentofte opfører sig som Damernes Magasin

Kommuner i fejde om Bakken: "Gentofte opfører sig som Damernes Magasin"

"Det er ufatteligt, at Gentofte Kommune har så travlt med at gøre livet surt for Danmarks næststørste forlystelsespark".Formanden for Byplanudvalget...

22-05-13 | Læs hele artiklen
32 personer vil være programdirektør

32 personer vil være programdirektør

Der lå i alt 32 ansøgere i bunken, da ansøgningsfristen til stillingen som programdirektør i Fonden Aarhus 2017 udløb.Fonden har ansvaret for den...

22-05-13 | Læs hele artiklen
Hundehvalp og mor stjålet fra baghave: Tyvene må have stået på lur

Hundehvalp og mor stjålet fra baghave: "Tyvene må have stået på lur"

Bor du i Jægerspris eller Frederikssund så har du måske set efterlysningen af to franske bulldog, som hænger rundt omkring i gaden. Bag...

22-05-13 | Læs hele artiklen
Nååårh: Mink bliver mor til kattekillinger - se billederne

Nååårh: Mink bliver mor til kattekillinger - se billederne

En syg minktæve har taget fire kattekillinger til sig som plejebørn hos en jysk minkavler.Mink-moren fik i mandags fået konstateret yverbetændelse og ...

22-05-13 | Læs hele artiklen
TV
Se maskerede mænd begå voldsomt casino-røveri
Se maskerede mænd begå voldsomt casino-røveri
Jeanette Ottesen lancerer ny svømmestil
Jeanette Ottesen lancerer ny svømmestil
Frække samba-piger i pinse-varmen
Frække samba-piger i pinse-varmen
24.000 kubikmeter ny sand på Bellevue Strand
24.000 kubikmeter ny sand på Bellevue Strand
Nyheder på e-mail
Modtag nyheder på e-mail hver dag
Seneste nyt
11:30
Gentofte Kommune: Klager ikke over Bakken, men over Lyngby-Taarbæk
11:01
7 ud af 10 danske strande får topkarakter af EU
09:45
Ny undersøgelse: Turister skæpper i kassen
09:15
Bakken bygger kopi af Matadors Korsbæk
08:41
Design-lamper stjålet fra rådhus
08:30
Sexdømt plejefar vil frifindes
08:00
Konkurs truer andelsboligforeningn
08:00
Minister: Lægebesøg kan komme til at koste
04:00
Venstre: Drop plejecenter og byg ejerlejligheder
03:00
SSP og foreninger: Mere fokus på forældrene
E-paper

Firmaeventen

Tillykke
Kære Marcus
Kære Marcus Hjertelig tillykke med konfirmationen d. 4 maj. Vi håber du havde en dejlig dag. Far, mor og søskende
Se flere

loading...

loading...
Ugens annoncer
 
Vælg en bestemt kategori - eller
 
se alle ugens annoncer
Facebook

Mest læste

  • Se tv og billeder: Karnevalets bedste samba-numser
  • 7,4 millioner kr. savner ejer - er du den heldige?
  • Kvinde fik vilde tæsk af kvinde på natklub
  • Nååårh: Mink bliver mor til kattekillinger - se billederne
  • Gennemblødte hundeluftere jagtet gennem skov
  • Babes i bokseringen: De første piger har meldt sig - se billeder
  • Så fedt bor dansk rockstjerne
  • 38-årig begik momssvindel for millioner
  • SE BILLEDERNE: Bertrams kamp for livet
  • Kommuner i fejde om Bakken: "Gentofte opfører sig som Damernes Magasin"

112

  • Design-lamper stjålet fra rådhus
  • Sexdømt plejefar vil frifindes
  • SE VIDEOEN: Maskerede mænd begår voldsomt casino-røveri
  • Hundehvalp og mor stjålet fra baghave: "Tyvene må have stået på lur"
  • Nååårh: Mink bliver mor til kattekillinger - se billederne
  • Babes i bokseringen: De første piger har meldt sig - se billeder
  • Efter anklagen: Skygge over forsamlingshus
  • Gennemblødte hundeluftere jagtet gennem skov
  • Mand onanerede foran 14-årig pige
  • Kvinde fik vilde tæsk af kvinde på natklub

Spotlight

  • Danskerne kårer Medina som årets stilikon
  • TV: Mød Mads Langer - Danmarks internationale popprins
  • Se billederne: Så fedt boede Medina og Christopher
  • TV: Træn mave, bryst og baller med Kira Eggers
  • Mød Samantha Fox: Teenage-baben er tilbage
  • Landsholdssstjerne sætter luksusvillaen til salg
  • TV: Danske topnavne inviterer dig med i studiet
TV - Mest sete
Se chokvideo: Så frække er tricktyvene

Se chokvideo: Så frække er trick...

Nordsjællands Politi håber, at de snart opklarer, hvem der står bag...

Kopivarer kan koste dig dyrt på ferien

Kopivarer kan koste dig dyrt på ...

Mange danskere bliver snydt til at købe kopivarer i form af tøj, sm...

Frække samba-piger i pinse-varmen

Frække samba-piger i pinse-varmen

Der var farverige kostumer, vrikken med hofterne efter alle kunsten...


loading...

loading...

loading...
Boligmarked
Villa
Vedbæk
12.850.000 (0%)
357 kvm. / 10 værelser
Villa
Ballerup
3.995.000 (0%)
140 kvm. / 3 værelser
Rækkehus
Karlslunde
2.198.000 (0%)
119 kvm. / 4 værelser
I samarbejde med boligsiden.dk
Lokalavisen.dk A-Å
ANNONCER
Net |  Print |  Priser
KONTAKT/INFO
Kontaktoplysninger
TIP OS!
Send et tip
  • Nyheder
  • Sport
  • 112
  • Kultur
  • Kulturnyheder
  • Det sker
  • Tv
  • Spotlight
  • Fotos
  • Nyhedsbrev
  • Artikelarkiv
  • RSS
  • Mobil
  • Konkurrencer
  • TV program
  • Bil
  • Bolig
  • Tema
  • Have
  • Kontakt/Info
  • Kontaktoplysninger
  • Annoncer online
  • Annoncer print
  • Prislister mm.
  • Tast-selv annoncer
  • Ugens annoncer
  • Guide
  • Tip os
  • Om Cookie
  •  
  • Lokale sites
  • Sjælland
  • Albertslund
  • Allerød
  • Egedal
  • Fredensborg
  • Frederikssund
  • Furesø
  • Gentofte
  • Greve
  • Helsingør
  • Herlev
  • Hillerød
  • Hornsherred
  • Hvidovre
  • Hørsholm
  • Ishøj
  • Køge
  • Lyngby-Taarbæk
  • Roskilde
  • Rudersdal
  • Solrød
  •  
  • Jylland
  • Ebeltoft
  • Esbjerg
  • Favrskov
  • Fredericia
  • Grenaa
  • Haderslev
  • Hinnerup
  • Kalø Vig
  • Kolding
  • Norddjurs
  • Randers
  • Skanderborg
  • Syddjurs
  • Sønderborg
  • Varde
  • Vejen
  • Vejle
  • Aabenraa
  • Aarhus
  •  
  • Lokalavisen.dk
Lokalavisen.dk
Bregnerødvej 144
3460 Birkerød
Salg: 4590 8000
Redaktion: 7013 1100
Administration: 4590 8070

Startside

Nyhedsbrev

Mobil

Rss feeds

Facebook
Politikens Lokalaviser A/S